Predizborna kampanja za republičke, pokrajinske, beogradske i lokalne izbore u Srbiji ulazi u završnu fazu. U četvrtak u ponoć na snagu stupa izborna tišina koja se završava u nedelju u 20.00 časova sa zatvaranjem biračkih mesta.
U nedelju, 17. decembra, svoje biračko pravo moći će da iskoristi 6.500.165 upisanih birača na jednom od ukupno 8.273 biračka mesta. Srbi sa Kosova i Metohije glasaće na biračkim mestima na jugu centralne Srbije – u Vranju, Kuršumliji, Raškoj i Tutinu.
Građani koji su se prijavili za glasanje u inostranstvu to mogu da učine na 81 biračkom mestu koja će biti otvorena u 31 zemlji. Zbog vremenske razlike, u subotu će biti organizovano glasanje u Portugaliji, Ujedinjenom Kraljevstvu, SAD i Kanadi, dok će se u ostalim zemljama glasati u nedelju.
Na republičkim izborima, glasači će moći da biraju između 18 lista sa ukupno 2.817 predloženih kandidata za 250 mesta u parlamentu. Za pokrajinske izbore utvrđeno je 13 izbornih lista, za izbore za Skupštinu grada Beograda 14, a lokalni izbori biće organizovani u ukupno 65 gradova i opština.
U periodu izborne tišine, od 14. decembra u ponoć, do 17. decembra u 20 sati, zabranjeno je da se medijima i na javnim skupovima objavljuju procene rezultata izbora, predstavljaju kandidati ili liste na izborima i njihovi izborni programi i pozivaju birači da glasaju, odnosno da ne glasaju za određene izborne liste ili kandidate.
Zakon o izboru narodnih poslanika za kršenje pravila izborne tišine predviđa novčane kazne, kako za pravna, tako i za fizička lica. Pravila se odnose na televiziju, radio, štampane medije i medijske internet portale, dok kampanja na društvenim mrežama nije regulisana zakonom.
Svaki građanin glasa na biračkom mestu na kojem je upisan u birački spisak. Biračka mesta otvaraju se u 07 sati, a zatvaraju u 20 sati. Birač može da glasa samo pod uslovom da na biračko mesto ponese neki od ličnih dokumenata – važeću ličnu kartu ili pasoš.
Birač koji usled nepismenosti, slabovidosti, invaliditeta ili nekog drugog razloga nije u stanju da sam popuni glasački listić, ima pravo da na biračko mesto povede pomagača koji će umesto njega popuniti glasački listić onako kako mu birač odredi. Glasa se tako što se zaokruži redni broj ispred naziva jedne izborne liste za koju pojedinac želi da glasa.
Ove informacije su ključne za sve birače koji planiraju da učestvuju u predstojećim izborima. Izborni dan je prilika da se svaki glas čuje i da se oblikuje budućnost Srbije.
Glasanje se obavlja lično, iza paravana koji garantuje tajnost glasanja. Kada birač zaokruži redni broj pored imena izborne liste za koju želi da glasa, treba da presavije glasački listić i ubaci ga u glasačku kutiju.
Ako neko napravi grešku prilikom popunjavanja glasačkog listića, ne treba da se brine. Svaki glasački listić koji je popunjen na način da se može sa sigurnošću utvrditi za koga je birač glasao se smatra važećim.
Na biračkim mestima strogo je zabranjeno korišćenje mobilnih telefona ili drugih sredstava komunikacije, kao i foto-aparata i kamera.
Ukoliko nekome poziv za glasanje nije dostavljen, ili birač ne zna broj i adresu svog biračkog mesta, može proveriti na kojem biračkom mestu glasa putem veb-prezentacije Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave.
Zakon o izboru narodnih poslanika propisuje da se biračko mesto određuje za glasanje najviše 2.500, a najmanje 100 birača. Ovo pravilo važi i za glasanje u inostranstvu. Ove informacije su ključne za sve birače koji planiraju da učestvuju u predstojećim izborima. Izborni dan je prilika da se svaki glas čuje i da se oblikuje budućnost Srbije.