Institut za virusologiju, vakcine i serume “Torlak” je deo globalnog projekta proizvodnje vakcina na osnovu mRNK tehnologije, u saradnji sa desetak svetskih kompanija. Direktor Instituta, Luka Dragačević, ističe da će sva potrebna oprema stići u narednim mesecima i da se od ove tehnologije očekuje revolucija u medicini.
“Torlak” je započeo proces rekonstrukcije i modernizacije, a u petak je potpisan ugovor sa Svetskom zdravstvenom organizacijom vredan milion i po evra. Dragačević naglašava da je “Torlak” jedini državni institut u Evropi koji je učesnik u projektu razvoja mRNK tehnologije, dok su ostali učesnici privatne kompanije.
mRNK tehnologija omogućava unos informacionog koda preko RNK, nakon čega ćelije stvaraju protein na koji se stvara imunološki odgovor. Ova tehnologija je potpuno bezbedna i pokazala se efikasnom ne samo za borbu protiv patogena, već i za borbu protiv infekcija i raka.
“Torlak” očekuje da će mRNK tehnologija promeniti ne samo lečenje, nego i distribuciju i snabdevenost lekovima, pošto je proizvodnja mnogo brža. U toku su istraživanja za terapije i vakcine za mnoge bolesti, kao što su dijabetes i neka neurološka oboljenja.
U sklopu “Torlaka” gradi se najsavremeniji dijagnostički centar i laboratorija, koji će omogućiti da se na licu mesta uzme i obradi uzorak i da se uz pomoć nove tehnologije krene u proizvodnju vakcine. Očekuje se da će objekat biti u potpunosti operativan do kraja februara sledeće godine.
Od 13. do 24. maja “Torlak” sprovodi prvo veliko istraživanje o vakcinalnom, odnosno imunološkom statusu građana na određene bolesti. Istraživanje se radi u saradnji sa Institutom “Paster” i obuhvata sve starosne grupe, uključujući i decu. Očekuje se učešće oko 4.000 građana.