Republički budžet Srbije ostvario je suficit od 27,6 milijardi dinara u prvih šest meseci ove godine, prema podacima Ministarstva finansija. Planirani deficit za ovaj period iznosio je 53,9 milijardi dinara. Primarni suficit, kada se isključe troškovi otplate kamata, dostigao je 125 milijardi dinara.
Suficit konsolidovanog budžeta države iznosio je 33,1 milijardu dinara, dok je samo u junu suficit iznosio 35 milijardi dinara. Iako deluje kao veliki suficit, prošle godine u istom periodu višak u državnoj kasi bio je još veći i iznosio je 45 milijardi dinara, da bi na kraju godine ipak imali deficit od 181 milijardu dinara.
Javni prihodi države u prvih šest meseci nominalno su porasli za 14,1 odsto u odnosu na isti period prošle godine, dok je realni rast iznosio 8,7 odsto. Istovremeno, realni rast javnih rashoda bio je 9,7 odsto.
Najvažniji poreski prihod, porez na dodatu vrednost, povećan je u realnom iznosu za 11,3 odsto, dok su prihodi od poreza na dohodak veći za 10,7 odsto. Prihodi od akciza su povećani međugodišnje 13,9 odsto, gde su prihodi na akcize na derivate nafte porasli 12,3 odsto, a na duvanske proizvode 16,8 odsto. Prihodi od poreza na dobit povećani su realno 3,4 odsto.
Na rashodnoj strani državnog budžeta, rashodi za plate su porasli za 12,8 odsto u prvih šest meseci ove godine u odnosu na prošlu godinu. Troškovi kamata na javni dug zabeležili su veliki rast, povećani su u realnom iznosu za 14 odsto, a u nominalnom za skoro 20 odsto. Kamate su treća najveća rashodna stavka u republičkom budžetu sa 102,4 milijarde dinara za šest meseci, iza plata za zaposlene (234,5 milijardi dinara) i transfera fondovima obaveznog socijalnog osiguranja, pre svega za penzije (153,5 milijardi dinara).
Značajan rast, od 16,8 odsto realno, zabeležili su i troškovi za subvencije.