Osim toga, naveo je da je došlo do stabilizacije prilika na ekonomskom planu i da Srbija danas nije ugrožena u finansijskom smislu kao što je, kako kaže, to bilo 2012. godine kada je našoj zemlji pretio bankrot.
Naveo je da je došlo do velikog razvoja i kada je reč o stranim investicijama, povećanju plata i penzija, većem zapošljavanju građana, a samim tim otvaranju veće perspektive za građane Srbije.
Povlačenje priznanja Kosova
Dačić je kao veoma bitno istakao to što veoma čvrsto branimo naš državni i nacionalni interes i dodao da je, kada je reč o Kosovu i Metohiji, velika promena sama činjenica da su za ovih deset godina 23 zemlje povukle priznanje Kosova kao nezavisne države.
– Time smo kosovsko pitanje vratili na pregovarački sto jer su u to vreme to pitanje već bili otpisali sa dnevnog reda. Isto tako, došlo je do toga da se Srbija danas pita o tome – rekao je Dačić.
Započeti pregovori o članstvu u EU
Dodao je da je pre početka svih razgovora u Briselu mislio da će to biti samo razgovori o tehničkim pitanjima odnosno da je budućnost Kosova praktično rešena, a da danas 101 zemlja od 193 članice UN ne priznaje nezavisno KiM, odnosno poštuje teritorijalni integritet Srbije.
– To je veoma važna činjenica – podvukao je Dačić, i podsetio da su, osim toga što smo uspeli da osnažimo našu poziciju kada je reč o KiM, dolaskom nove vlasti 2012. godine započeti i pregovori o članstvu Srbije u EU.
Istakao je da Srbija nikada nije dalje otišla u tim pregovorima i da je postignut odlučujući napredak, kako je rekao, najveći u dosadašnjoj istoriji Srbije.
– Mislim da je bitno da je vlast u Srbiji, na čelu sa Aleksandrom Vučićem, pokazala da može, ume i zna da upravlja državom u najtežim političkim trenucima i zato mislim da je u najvećem državnom interesu Srbije i u interesu budućnosti njenih građana da u našoj zemlji vlada političko jedinstvo i politička stabilnost kao preduslov svakog uspeha – zaključio je Dačić.