Manifestacija u znak sećanja na oslobođenje Beograda u oba svetska rata biće obeležena kulturno-umetničkim programom i trajaće do 1. novembra.
„Dani slobode” u okviru kojih se Beograd seća slavnih istorijskih ličnosti i oslobođenja u oba svetska rata počeli su juče i trajaće do 1. novembra. Juče, na dan kada je naša prestonica oslobođena u Drugom svetskom ratu, priređen je memorijalni defile „Pobeda slobode”, kojim je odata počast učesnicima i stradalima u borbama za oslobođenje glavnog grada. Kolonu, koja se kretala od hotela „Moskva” do Trga republike, predvodio je Počasni vod pitomaca Vojne akademije Ministarstva odbrane. Dvadeset pitomaca nosili su replike zastava brigada koje su učestvovale u oslobođenju Beograda. U defileu su učestvovali i predstavnici grada, republike, Vojske Srbije, ratni veterani, predstavnici SUBNOR-a, građani i poštovaoci tekovina Narodnooslobodilačke borbe.
Na Trgu republike priređen je scensko-muzički performans „Pesma slobode”. Koncert je predstavljao omaž oslobodiocima Beograda i borcima u Drugom svetskom ratu. Glumci Milica Janketić, Srđan Karanović, Đorđe Marković i Jelena Veljić izveli su skečeve, a program su upotpunili i baletski izvođači grupe Milana Gromilića.
Gradonačelnik Aleksandar Šapić juče je u Starom dvoru ugostio delegaciju SUBNOR-a. On je istakao da je antifašizam osnova koja treba da nas spoji, a pre svega predstavlja ljubav prema sopstvenom narodu.
– Tradicija antifašističke borbe, slobode i ljudskog dostojanstva u celoj Evropi čuva se kao najveće blago. Protiv zla zvanog fašizam moramo se stalno boriti nezaboravljanjem, podsećanjem i učenjem novih generacija o vrednostima antifašističke borbe – naglasio je Šapić.
Povodom 78 godina od oslobođenja grada, juče su položeni i venci. Predsednik Skupštine grada Nikola Nikodijević počast borcima odao je na Groblju oslobodilaca Beograda 1944. godine.
– Nikada ne smemo dozvoliti da se zaborave ljudi koji su dali živote za oslobođenje grada, kao što ne smemo dozvoliti da se relativizuje istorija i da se menjaju istorijske činjenice. Kao narod treba da budemo ponosni na svoju ulogu u Drugom svetskom ratu – kazao je Nikodijević.
Dan oslobođenja Beograda polaganjem venaca na Groblje oslobodilaca Beograda obeležile su i opozicione partije.
Manifestacija „Dani Beograda” će, kako je najavljeno, biti završena predstavom „Povratak u Beograd”, koja će biti održana 1. novembra, na dan kada je prestonica oslobođena u Prvom svetskom ratu, na platou ispred Skupštine grada.
U borbama za oslobođenje Beograda oktobra 1944. poginulo je oko 3.000 naših vojnika i gotovo hiljadu crvenoarmejaca, a ranjeno više od 4.000 boraca. Na Groblju oslobodilaca Beograda sahranjeno 1.386 vojnika NOV-a i 711 pripadnika Crvene armije. Tog 20. oktobra pre 78 godina zavijorila se zastava slobode na Palati „Albanija” čime je označen kraj nacističke okupacije Beograda koja je trajala 1.287 dana.