U Bangladešu, vojnici patroliraju po napuštenim ulicama glavnog grada Dake, dok je policijski čas na snazi u pokušaju da se suzbiju smrtonosni protesti. Ovi protesti, koje predvode studenti i usmereni su protiv vladinih kvota za zapošljavanje u javnoj službi, odneli su više od 100 života ove nedelje.
Od četvrtka su obustavljene internet usluge i usluge tekstualnih poruka, čime je Bangladeš odsečen od sveta. Policija nastoji da uguši proteste koji se nastavljaju uprkos zabrani javnih okupljanja.
Nove kvote za državna radna mesta otvorile su stare i osetljive političke podele. Sukobi ove nedelje rezultirali su sa najmanje 105 mrtvih i hiljadama povređenih, prema podacima iz bolnica širom Bangladeša. Samo juče, Bolnica Medicinskog fakulteta u Daki primila je 27 tela.
Nacionalni nemiri izbili su zbog studentskog besa protiv novih kvota za državna radna mesta, koje uključuju 30% za porodice onih koji su se borili za nezavisnost od Pakistana. Ova mera otvorila je stare i osetljive političke podele između onih koji su se 1971. borili za nezavisnost Bangladeša od Pakistana i onih koji su optuženi za saradnju s Islamabadom.
U pokušaju da obuzda nasilne demonstracije, vlada je uvela nacionalni policijski čas i rasporedila vojsku. Ljudi će od podneva u subotu imati dva sata da odu u prodavnice i obave ono što im je nužno. Policijski čas trajaće do sutra u 10 sati, a tada će vlada procijeniti situaciju i odlučiti o daljim merama.
Protesti, koji su najveći otkako je premijerka Šeik Hasina ove godine osvojila četvrti uzastopni mandat, podstakla je i visoka nezaposlenost među mladima, koji čine gotovo petinu od 170 miliona stanovnika.
Međunarodne grupe za ljudska prava kritikovale su obustavu interneta i delovanje bezbednosnih snaga. Evropska unija objavila je da je duboko zabrinuta zbog nasilja i žrtava.