Globalno bioekonomsko tržište u narednih nekoliko godina biće vredno više od hiljadu milijardi dolara i Srbija želi da bude aktivni učesnik na njemu.
Izgradnja kampusa „BIO 4” u Beogradu pozitivno će promeniti sudbinu naše zemlje, dodatno ojačati ekonomiju i konkurentnost i podići prosečne plate i penzije, izjavila je juče premijerka Ana Brnabić na predstavljanju idejnog rešenja ovog projekta u Vladi Srbije. Brnabićeva je rekla da će „BIO 4”, čiji se početak izgradnje očekuje sledeće godine, a useljenje je planirano za 2025, privući veliki broj domaćih naučnika i programera da ostanu u zemlji, kao i stranih da dođu u Srbiju kako bi radili na nekim od najzanimljivijih i najinovativnijih projekata u oblasti biotehnologije, koja je, smatra premijerka, bez ikakve sumnje budućnost.
„Kada uspemo u ovoj nameri, Srbija će biti zemlja koju niko nikada neće moći da zaustavi i koja će biti u potpunosti prepoznata kao zemlja novih tehnologija, znanja, inovacija i kao takva obezbedićemo da imamo visok nivo kvaliteta života, koji se ne ogleda samo tako što će nam biti veće plate, već i kao jedan od najvažnijih evropskih centara kada su u pitanju nove tehnologije”, poručila je Brnabićeva.
Ambicija „BIO 4” je da postane prvi takav kampus u regionu jugoistočne Evrope i prepoznato mesto na globalnoj mapi istraživanja i razvoja. Globalno bioekonomsko tržište će u narednih nekoliko godina biti vredno više od hiljadu milijardi dolara i Srbija želi da bude aktivni učesnik na tom tržištu, navodi se u opisu projekta. Dobar primer potencijalne atraktivnosti kampusa „BIO 4” je činjenica da je „Astra Zeneka” premestila svoje globalno sedište iz Londona u Kembridž 2014, da bi dobila lakši pristup istraživačima i drugim resursima koji su tamo koncentrisani.
Premijerka je istakla da je „BIO 4” ogroman vizionarski projekat na kome rade preko 18 meseci, čija će gradnja koštati 190 miliona evra, a oprema 100 miliona evra. Novac će, kako je rekla, verovatno biti obezbeđen iz kredita Razvojne banke Saveta Evrope. „Budućnost je u dva polja – veštačka inteligencija i biotehnologija. Kampus ’BIO 4’ uvodi ta dva nova polja i ukoliko uspemo to da uradimo, a nemam sumnje da hoćemo, onda je nebo granica za Srbiju. Srbija već danas nije ista zemlja i nema isti imidž kao 2012. ili 2015 godine. Sve više stranih kompanija dolazi u Srbiju”, rekla je premijerka, preneo je Tanjug.
Ona je dodala da već postoje kompanije koje su zainteresovane da otvaraju svoje razvojne centra za biotehnologiju i žele da budu stanari kampusa „BIO 4”. Premijerka je navela da su od 2016, kada su rekli da kreću u transformaciju naše ekonomije da bi bila zasnovana na znanju, inovacijama i novim tehnologijama, izgrađena četiri naučnotehnološka parka, mreža startap centara u Srbije, najmoderniji data centar za čuvanje podataka…
Srbija je tako privukla veliki broj najprestižnijih stranih kompanija koje su je izabrale kao mesto gde otvaraju svoje razvojne i istraživačke centre, navela je ona i pomenula NCR, koji je izgradio svoj najveći kampus za razvoj i istraživanje van SAD, „Majkrosoft”, koji ide na to da njihov istraživački centar u Srbiji bude njihov osnovni razvojni centar u Evropi i koji će u narednim godinama zapošljavati nekoliko hiljada ljudi, francuski „Šnajder elektrik”, koji svoj najveći razvojni centar ima u Novom Sadu, „Epik”, koji je kupio srpski „Trilateral”, jednu od najuspešnijih startap kompanija u svetu.
Brnabićeva je istakla da je sektor IT postao najbrže rastući sektor naše privrede i najveći izvozni sektor u Srbiji. „U poslednjih šest godina za tri puta smo povećali izvoz IT usluga. U prva četiri meseca ove godine on je jednak našem izvozu IT usluga 2016. i verujemo da će ove godine preći dve i po milijarde evra”, istakla je premijerka. Naglasila je da je Srbija od 2016. više nego duplirala broj programera – sa 19.000 na više od 40.000 i očekuje da ćemo uskoro doći do broja od 100.000 programera u Srbiji.
Direktorka Instituta za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo Jelena Begović rekla je da je „BIO 4” najveći naučni projekat i najveće ulaganje u nauku u Srbiji. „U ’BIO 4’ se spajaju IT i biološke nauke i ’BIO 4’ predstavlja četiri ključne oblasti – biomedicinu, biotehnologiju, bioinformatiku i biodiverzitet”, istakla je ona. Istakla je da će se na osam hektara koncentrisati ljudi i znanje, infrastruktura i privatni sektor. Generalni direktor Zdravlja Leskovac Kajren Naido rekao je da njegova kompanija spremna da sarađuje u „BIO 4” i da je ponosan što će biti deo tog projekta. „Srbija ima odlične institute, fakultete i talenat. Pokušaćemo da vratimo ljude koji su otišli u inostranstvo”, rekao je Naido. On je istakao da se najveći broj lekova koji se danas prave protiv najtežih bolesti zasniva na biotehnologiji.