Kraljica Elizabeta Druga preminula je juče u 97. godini života u zamku Balmoral u Škotskoj, saopšteno je iz Bakingemske palate.
- Usledio niz protokola u okviru operacije Londonski most
- Vest poslata u zemlje Komonvelta
- Najstariji sin kraljice, princ Čarls, proglašen za kralja Čarlsa III
- Sahrana kraljice Elizabete II najverovatnije 19. septembra
Kako se saznalo za smrt kraljice
Britanski Gardijan napravio je hronologiju jučerašnjeg dana, od momenta kada je Bakingemska palata izdala saopštenje, do trenutka kada je javnost obaveštena.
Hilari Klinton o kraljici
Hilari Klinto, bivša prva dama i takođe bivša američka državna sekretarka, rekla je da je imala “sreću” što je nekoliko puta srela kraljicu.
Ona je pokojnog monarha opisala kao “radoznalu, veoma inteligentnu osobu koja je samo želela da uči“, dodajući da je jedan od vrhunaca njene karijere bio noć u Bakingemskoj palati.
Test za Britaniju
Gubitak kraljice će testirati podeljenu Britaniju, smatra kolumnista Gardijana Martin Ketl, sa ustavnim posledicama koje bi mogle da odjekuju godinama.
O ovom nepoznatom trenutku u britanskom životu – prvi put kada je vladajući monarh umro od 1952. – on piše: Ne potcenjujte preokret u britanskom životu koji će ovaj dinastički trenutak izazvati. Elizabeta II je provela 70 godina kao skromna, ali izuzetno efikasna ujedinjujuća sila u naciji koja se vidljivo razdvaja. Njena smrt će ukloniti tu silu, za koju njeni naslednici ne mogu pretpostaviti da će moći da repliciraju. Na svoj način, ova sukcesija će biti jedan od najvećih testova za modernu Britaniju. Politika se mora uključiti.
Zbog smrti britanske kraljice u Beču zastava na pola koplja
Zvaničan Beč izrazio je saučešće kraljevskog porodici zbog smrti britanske kraljice Elizabete Druge, a na zgradi vlade spuštena je zastava na pola koplja.
Austrijski kancelar Karl Nehamer preko Tvitera je ukazao da „nas je napustila istorijska ličnost, a sa njom se završava i sedmodecenijska era, koja je bila do danas u znaku stabilnosti“.
„Duboko ožalošćen zbog smrti kraljice Elizabete“, istakao je ministar spoljnih poslova Austrije Aleksander Šalenberg.
On je izrazio saučešće kraljevskoj porodici i građanima Velike Britanije i Komonvelta.
Kako će Čarls postati kralj
Posle smrti Elizabete II, tron je automatski i bez ceremonije prešao na Čarlsa, koji je uzeo ime Čarls III.
Očekuje se da će novi kralj biti proglašen u subotu.
Sportski svet se oprašta od kraljice
Povodom smrti Elizabete II ogalsili su se mnogi sportisti, a među prvima engleski fudbaler Dejvid Bekam.
Danas obraćanje kralja Čarlsa III
Novi britanski monarh vladaće pod imenom kralj Čarls III, potvrdio je danas Klarens haus, rezidencija princa od Velsa. Kralj Čarls III obratiće se naciji danas i to će biti njegov prvi govor nakon smrti majke Elizabete II, rekao je njegov portparol, preneo je Rojters.
Promene u tekstu himne, na novčanicama, nove titule za članove kraljevske porodice
Od novog lica na novčanicama i poštanskim markama do teksta himne, Britanija će doživeti neke promene nakon smrti kraljice Elizabete II i stupanja na presto njenog sina Čarlsa III. Tako će se reči britanske himne, koja datiraju iz 18. veka, promeniti pa će sada umesto “Bože čuvaj kraljicu” glasiti u “Bože čuvaj kralja”.
Na novim kovanicama i novčanicama sada će se naći lik kralja, a stare sa likom kraljice biće u opticaju dok se ne zamene, prenosi Rojters. Promeniće se i poštanske marke tako da na njima bude portret novog kralja.
Čarls zvanično kralj
Zvanična internet stranica britanske kraljevske porodice je izmenjena nakon smrti kraljice Elizabete, a kralj Čarls III sada je naveden kao Njegovo Veličanstvo Kralj.
Takođe je otvorena i elektronska knjiga žalosti u kojoj se svi mogu upisati i ostaviti svoje poruke, prenosi BBC.
Na sajtu royal.uk se navodi da će izbor ovih poruka biti prosleđen kraljevskoj porodici.
Sajt koji saopštava najnovije informacije o kraljevskoj porodici u Velikoj Britaniji, takođe sada zvanično navodi Kamilu, vojvotkinju od Kornvala, kao kraljicu suprugu, prenosi BBC.
Britanska kraljica Elizabeta Druga preminula je juče u 97. godini, nakon što je bila pod medicinskim nadzorom u njenom zamku Balmoral u Škotskoj. Njen sin Čarls Treći postao je novi kralj.
Hiljade građana okupilo se noćas pred Bakingemskom palatom
Dan nakon smrti kraljice Elizabete II Ujedinjeno Kraljevstvo je u žalosti, zastave širom zemlje su spuštene na pola koplja, građani se opraštaju od kraljice. I svetski lideri takođe se opraštaju od monarha koji je 70 godina bio na britanskom tronu, a mnoge znamenitosti širom sveta, poput Ajfelovog tornja, u kraljičinu čast, noćas su bile u mraku.
Hiljade Britanaca okupilo se noćas pred Bakingemskom palatom u centru Londona, ostavljajući cveće i poruke na ogradi zvanične rezidencije, a građani su se okupili i ispred Vindzora. Crkve u Engleskoj danas će zvoniti u kako bi obeležile smrt kraljice.