Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić izjavila je u Boru, da je u prethodnih sedam godina Vlada uradila mnogo na reformi državne uprave, da je ponosna i srećna što su danas vidljivi rezultati napornog rada i dodala da je ponosna što su penzioneri prihvatili eUpravu.
Brnabić je u Boru posetila Karavan digitalnih veština, pismenosti i bezbednosti “Digitalna ekspedicija 2023”, u okviru koga se sprovode obuke za ključne digitalne veštine i to za sve građane – od najmlađih do najstarijih sugrađana i penzionera.
Obuke obuhvataju različite teme, od komunikacije sa državnim organima na internetu i eUprave, sigurne kupovine na internetu – eTrgovine, zatim, eZdravlje, sve do bezbednog korišćenja interneta i zaštite ličnih podataka.
“Mi smo od 2016. godine mnogo uradili da uvedemo elektronsku upravu u Republici Srbiji. To smo uradili ne da bismo bili moderni i savremeni, već da bismo olakšali građanima obavljanje svakodnevnih poslova sa državnom upravom i lokalnom samoupravom. Želeli smo da građani i privreda osete da smo im na usluzi sedam dana u nedelji, 365 dana u godini. Želeli smo da neki posao možete da uradite jednako efikasno nedeljom ujutru ili četvrtkom uveče. Da ne morate da izlazite iz kuće, napuštate svoju porodicu, izlazite sa posla, već da to možete da obavite iz svoje fotelje. Za mene je to odgovorna državna uprava”, naglasila je Brnabić.
Brnabić je istakla da je jedan od najvećih izazova bio objasniti sve ovo građanima, jer oni nisu znali mnogo o tome niti su bili informisani o svim mogućnostima koje im elektronska uprava pruža.
“Građani danas mogu da naruče izvod iz matične knjige rođenih, mogu da od svoje kuće upišu dete u vrtić, u školu, mogu da iz svoje fotelje plate porez, pogledaju svoj zdravstveni karton”, dodala je Brnabić.
Brnabić je navela da je njena inicijativa bila da se napravi jedan tim, da se ide od opštine do opštine, da se provode vikendi sa narodom i to pogotovo sa starijim sugrađanima, kako bi im se objasnilo kako eUprava funkcioniše.
“Želela sam da shvate da to nije ništa strašno i teško, kako bismo onda mogli svi zajedno to da koristimo jer je država sve to napravila upravo za njih”, dodala je Brnabić.
U Udruženju penzionera u Boru, Brnabić je razgovarala sa najstarijim sugrađanima koji pohađaju deo obuka za digitalne veštine.
Udruženju je uručena donacija – dva računara i multifunkcionalni uređaj, a isto će biti obezbeđeno za sva udruženja penzionera koje Digitalna ekspedicija obilazi, a Udruženje penzionera u Boru do sada nije imalo računar niti internet priključak.
Pored obuka za najstarije sugrađane, u zgradi Narodne biblioteke u Boru danas se održavaju i obuke za građane – obuka zaštite ličnih podataka, obuka za korišćenje eGrađanina i upoznavanje sa elektronskim uslugama.
Zajedno sa ministrom informisanja i telekomunikacija Mihailom Jovanovićem i ministrom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikolom Selakovićem, Brnabić je razgovarala sa građanima o tome šta ove obuke znače za njih, kako i u kolikoj meri koriste usluge eUprave i koliko im digitalna znanja pomažu u svakodnevnim aktivnostima i u poslu.
Brnabić je napomenula da se tokom prve Digitalne ekspedicije 2021. godine direktno razgovaralo sa više od 35.000 građana u 16 gradova i opština.
Brnabić je najavila da će u naredna tri meseca Digitalni karavan pismenosti posetiti još 10 gradova i opština, među kojima su Priboj, Brus, Valjevo, Zrenjanin i Kikinda.
“Poseban fokus u ovom drugom Digitalnom karavanu su stariji sugrađani, penzioneri. Nisam želela da ikoga izostavimo i zaboravimo, već da svima olakšamo, a penzioneri upravo najviše koristi mogu imati od elektornske uprave – ukoliko su bolesni, mogu sami naručiti šta im je potrebno iz prodavnice i to će im stići. Nema čekanja u redovima, sati i sati ispred šaltera, stajanja u pošti”, dodala je Brnabić.
Brnabić je istakla da su penzioneri sa velikom energijom prihvatili nove veštine i eUpravu.
Brnabić je naglasila da se kroz ove obuke prevazilazi međugeneracijski jaz, jer Kancelarija za mlade u klubovima penzionera vrši obuke starijih sugrađana i time se, prema njenim rečima, stvara jedna nova veza od koje mi kao društvo imamo mnogo toga dobrog.
Brnabić je istakla da će Ministarstvo informisanja i telekomunikacija i Kancelarija za informacione tehnologije i elektronsku upravu ostavljati opremu u svim klubovima penzionera, koja im nakon posete ostaje na korišćenje.
Brnabić se dotakla i ekonomske situacije u Boru i navela podatak da je prosečna plata u Boru, za nepunih pet godina, porasla za čak 97 procenata.
“Prosečna plata u Boru je u januaru ove godine bila nešto veća od 105.000 dinara, a 2018. godine je bila skoro upola manja, u pet godina plata se povećala za 97 procenata.
“Razgovarala sam sa građanima, vidim da su zadovoljni, da njihova deca mogu da nađu posao, ali imamo još mnogo toga da uradimo. Vidim da su i cene stanova ovde porasle, da idu i preko 1.200 evra po kvadratnom metru, što govori o tome koliko Bor ide napred. Drago mi je što sam danas to u Boru videla i osetila”, zaključila je Brnabić.
Izvor: Tanjug