Premijerka Ana Brnabić poručila je danas, nakon sastanka sa crnogorskim premijerom Dritanom Abazovićem, da se nada da će nakon njegove posete Beogradu biti resetovani odnosi između dve zemlje i da će Srbija i Crna Gora ući i eru jako dobri i najboljih mogućih odnosa.
“Veoma nam je važna poseta, nadam se da ćemo uspeti ovom posetom da postignemo ono što znam da oboje želimo kao predsednici vlada, a to je da resetujemo odnose između Srbije i Crne Gore i da uđemo u eru zaista jako dobrih i najboljih mogućih odnosa”, istakla je Brnabićeva na konferenciji za medije.
Naglasila je da ni Srbija ni Crna Gora nemaju nikog bližeg, ni u politici, niti ekonomski, niti u smislu građana dve zemljle.
“Povezuju nas sve vrste odnosa, Srbiju i Crnu Goru, a poslednjih nekoliko godina se tu nakupilo dosta otvorenih i teških pitanja”, rekla je Brnabićeva.
Poručila je da će Srbija biti otvorena da rešava sva ta otvorena pitanja i unapređuje naše političke i ekonomske odnose.
Premijerka Srbija pozvala je Abazovića da se Crna Gora još danas priključi inicijativi Otvoreni Balkan.
“Želim da zahvalim Abazoviću na tome što je nekako čista srca pristupio tome da vidi koji su benefiti inicijative Otvoreni Balkan i bio na sastanku u Ohridu. Ponudila sam da damo sve informacije o toj inicijativi i kalkulacijama koje imamo oko koristi koje Otvoreni Balkan donosi našim građanima, uz molbu i poziv da se još danas priključe inicijativi “, poručila je Brnabićeva.
Istakla je da bi to puno značilo u ovim turbulentim vremenima i doprinelo većoj bezbednosti za građane.
To je ogorman zamajac, istakla je premijerka Srbije.
Kaže da je razgovor sa Abazovićem bio vrlo konkretan i da su definisana pitanja koja možemo brzo da rešavamo i koja mogu direktno i odmah da utiču na poboljšanje privrednih odnosa.
Premijerka je rekla da već 12 godine između dve zemlje ne postoji direktan platni promet i da ukupan platni promet ide preko posredničkih stranih banaka.
“To ne samo da povećava troškove poslovanja već ih čini i mnogo komplikovanijim. To je jedna tema koju mogu da reše naše centralne banke”, rekla je ona.
Brnabićeva kaže da će se danas i sutra razgovarati o tome i sa guvernerkom Narodna banke Srbije, kako bi se to pokrenulo sa mrtve tačke.
Istakla je da su razgovori vođeni i po pitanju snabdevanja hrane i energentima zbog aktuelne krize.
Ona je ponovila poruku predsednika Aleksandra Vučića da Srbija ima dovoljno hrane i da će i naši partneri u regionu imati hranu.
Brnabićeva je rekla da je Srbija izvoznik osnovnih namirnica kao što je pšenica, ulje, brašno i drugo.
“Što se tiče energenata, tu postoji ogroman potencijal za saradnju u budućnosti”, rekla je ona i dodala da su posebno zanimljivi projekti između Srbije, Srne Gore i BiH u hidro sektoru, pošto tu postoje značajni potencijali, koje treba da iskoristimo, kako bi povećali energetske kapacitete.
Naglasila je da dve zemlje treba dalje infrastrukturno da se povežu putno i železnički i podsetila da je Srbija već počela da gradi autoput od Požege do Boljara na granici sa Crnom Gorom, kao i da je cilj da se što u kraćem roku povežemo infrastrukturno.
Ona je rekla da treba da se povežemo bolje i u železničkom saobraćaju, da ćemo zato rekonstruisati barsku prugu i napomenula da Luka Bar ima veliki značaj.
Brnabićeva je navela da smo u periodu januar – april ove godine imali trgovinsku razmenu između Srbije i Crne Gore u vrednosti od 307 miliona evra, što je za 29 odsto više nego u istom periodu 2021. godine.
“U ovoj 2022. će taj nivo preći milijardu evra. Ako rešimo pitanje platnog prometa, to lako možemo da pređemo. Želimo da budemo mnogo bliži politički i ekonomski”, poručila je premijerka Srbije.
Abazović: Ovde smo da okrenemo novi list u našim odnosima
Predsednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović je rekao da mu je velika čast što je njegova prva poseta regionu baš u Beogradu i istakao da je došao kako bi se u odnosima dve zemlje okrenuo novi list.
Očekujem da imamo nove ambasadore u Podgorici i Beogradu |
Premijer je izjavio danas u da očekuje da treba rešiti pitanje postavljanja ambasadora i da očekuje da imamo nove ambasadore Srbije i Crne Gore u Podgorici i u Beogradu. Na pitanje novinara da li je crnogorska vlada spremna da poništi odluku o proglašavanju Vladimira Božoviha persnom non grata ukoliko bi Srbija nastavila da insistira na tome da on bude amabasdor u Crnoj Gori, Abazović je rekao: “Ono što smo razgovrali (sa premijerkom Brnabić) je u duhu dobre saradnje i treba da imamo ambasadore Crne Gore u Beogradu i Srbije u Podgorici. To je jako važno i za ove teme koje su ekonomskog karaktera. Da i oni imaju svoju diplomatsku misiju, kao i kod ostvarivanja ekonomske diplomatije”, rekao je Abazović. “Očekujem da imamo nove ambasadore u Podgorici i Beogradu”, poručio je Abazović. Premijerka Ana Brnabić je, na pitanje novinara da li je sa Abazovićem razgovarala i o pitanju izručenja Svetozara Marovića, zatim komentar da bi to trebalo da se malo ubrza pošto njemu kazna zastareva za četiri godine, kao i pitanje da li je Abazoviću rekla čime je to Marović zadužio Srbiju da ga ne izručuje CG, izjavila: “Abazović mi je još jednom skrenuo pažnju na to (pitanje). Nadležni organi i institucije u Srbiji se bave tim pitanjem, tako da ćete uskoro dobiti odgovor”. |
“Mi smo ovde da okrenemo novi list i da podignemo naše političke i ukupne odnose na najviši mogući nivo”, poručio je Abazović na zajedničkoj konferenciji za novinare sa premijerkom Srbije Anom Brnabić kojoj je iskazao veliku zahvalnost na pozivu.
On je istakao da će politika njegove vlade biti ista i sa drugim susedima, ali da je neprirodno da dve tako istorijski povezane i bliske zemlje imaju šum u komunikacijama i ukazao da je u Beogradu počeo novi ciklus.
“Osećam tu energiju u Beogradu i da je započeo novi ciklus koji podrazumeva da su smo spremni da svim otvorenim pitanjima pristupimo na odgovoran način i da ih zatvaramo u korist građana i Srbije i Crne Gore”, rekao je Abazović.
Premijer je preneo da su u razgovoru dominirale ekonomske teme, i da su već postignute male ali značajne pobede, kao što je rešavanje pitanja platnog prometa.
“Idemo u rešavanje pitanja platnog prometa, jer je van logike da decenijama to ne funkcioniše i da se rešava preko međunarodnih banaka što donosi nove troškove u poslovanju”, rekao je Abazović i dodao da se treba držati principa po kojima će se olakšati i građanima i privredi.
Abazović je istakao i da su u Beogradu dobili uveravanja da će isporuke hrane iz Srbije za Grnu Goru i njene dešavati bez restrikcija i da je to olakšavajuća okolnost.
“Svi verujemo da će se na tlu Evrope postići mir i da krize neće biti u većem obimu, ali odgovorni pristup i jedne i druge vlade jeste da budemo spremni i za scenarija koja nisu toliko dobra, odnosno da imamo određene količine hrane i energente koji bi mogli da zadovolje potrebe građana ako dođe do značajnijih poremećaja na jesen ili pred zimu”, istakao je Abazović.
On je rekao da će 43. vlada Crne Gore voditi otvorenu politiku što znači lakši pristup za sve one koji žele da dolaze u Crnu Goru, ali za građane Crne Gore koji zbog biznisa ili turizma žele da idu u druge zemlje.
“Cilj je da autoput čiji deo u Crnoj Gori se otvara 13. jula dobije nastavak prema Beogradu i prema Budimpešti”, rekao je Abazović i dodao da je strateški važno stvaranje železničkog koridora kako bi se potencijali iskoristili na najbolji način, a Srbija dobila mogućnost da koristi i Luku Bar.
“To su vin-vin varijante za sve”, ocenio je Abazović i dodao da već imaju neke ideje za Luku Bar i da žele da je vrate u državno vlasništvo, ali i da povećaju njenu aktivu, što se ne može postići ako su putevi i železnica u stanju u kakvom jesu.
Kada je reč o drugim pitanjima, Abazović je rekao da su ona pokrenuta na današnjim sastancima i iskazao zahvalnost Brnabić, jer je nastupio momenat kada neke stvari treba da se prevaziđu.
“Verujem da ćemo zajednički da ih rešimo i da nema pitanja važnijeg od odnosa dve države i nema pitanja koje je nemoguće rešiti ako postoji dobra volja i tu dobru volju ovde osećam”, rekao je Abazović.
Naveo je da ima i drugih pitanja koja ne deluju tako značajna kao što su razvoj IT sektora ili saradnja ministarstava u oblasti ekologije i prostornog planiranja posebno kada je reč o prekograničnoj saradnji.
“To je sve jedna lepeza od značaja da se i ove velike teme koje postoje tretiraju na bolji način nego do sada”, primetio je premijer i najavio da će danas biti nastavljeni razgovori.
On je poručio da u Crnoj Gori Srbija ima velikog prijatelja i da je došao momenat da se Zapadni Balkan tretira na drugačiji način i da se preuzme odgovornost kako bi odnosi u regionu bili bolji nego ranije.
“Tome svi treba da damo doprinos, a Vlada Crne Gore doprineće da se odnosi u regionu relaksiraju i da regija više ne bude prepoznata kao problematična bilo za EU ili drugog spoljno političkog partnera, već kao regija koja može da se dogovara i želi da ide napred i daje primat ekonomskim temama, koje se odnose na životni standard u odnosu na ono sto je bila prošlost koja nije bila lepa i da želimo da menjamo budućnost, jer prošlost ne možemo”, ukazao je Abazović.
On je izrazio uverenje da će vlade Srbije i Crne Gore i druge države regiona dati doprinos da se budućnost, kako je rekao, ostvari na što bolji način za sve građane koji ovde žive.
Što može rešićemo danas, ne vršimo pritisak na Srbiju
Volela bih da uzvratim posetu, čekamo novog premijera |
Premijerka Ana Brnabić izjavila je danas da treba da obavi konsultacije u vezi sa zvaničnom uzvratnom posetom Crnoj Gori, s obzirom da je predsednica vlade u tehničkom mandatu i istakla da će svakako novi predsednik Vlade Srbije, bez obzira da li će to biti ona ili neko drugi, posetiti Podgoricu. Brnabićeva je, na pitanje novinara da li će posetiti Podgoricu, nakon što je premijer Crne Gore Dritan Abazović zvanično posetio Srbiju, rekla da će ta poseta biti realizovana čim pre, ali treba da vidi da li ima smisla da ide dok je u tehničkom mandatu. “Volela bih da uzvratim posetu čim pre”, istakla je premijerka Brnabić. Dodala je u šali da želi mnogo sreće budućem premijeru Srbije. Na pitanje o inicijativi Otvoreni Balkan, to jest da li je u razgovoru sa Abazovićem čula koje su do sada bile prepreke Crnoj Gori da se priključi, ona je rekla da je Abazović izuzetno pragmatičan političar i da se sa njim odlično razume, pošto i sebe isto smatra pragmatičnom osobom. Dodala je da ne zna šta su bili razlozi i da joj je Abazović rekao da sada prikuplja informacije kako bi utvrdili koje bi bile konkretne koristi za privredu i građane. Brnabićeva je ponovila da je ponudila Abazoviću svu potrebnu pomoć, informacije i kalkulacije u vezi sa tim koristima – koliko smo sada primamljiva destinacija za investitore, koliko je smanjeno vreme čekanja na granici, o umrežavanju inspekcija, pomoći u slučaju elementarnih nepogoda i drugo. |
Predsednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović poručio je da je došao sa dobrom voljom danas u Beograd i da je srpsko-crnogorskim odnosima potrebno resetovanje, a da sva pitanja nije moguće rešiti odmah.
On je na zajedničkoj konferenciji za novinare sa premijerkom Srbije Anom Brnabić na pitanje da li ti odnosi mogu uopšte da se resetuju s obzirom da nije rešeno nijedno otvoreno pitanje, konkretno i izručivanje Svetozara Marovića, rekao da postoji suprotni stavovi konkretno o tom pitanju i da ne može sve i odmah da se reši na jednom sastanku.
Abazović je rekao da ne može da se pravi pritisak na Vladu Republike Srbije i naglasio da sve ono što je moguće da se reši danas postoji dobra volja s njegove strane.
Crnogorski premijer je takođe rekao da je predsednici srpske vlade Ani Brnabić upućen i formalni poziv da u skladu sa svojim obavezama poseti Crnu Goru gde bi se nastavili razgovori o otvorenim pitanjima.
O temeljnom ugovoru sa SPC: Isti tretman za sve verske zajednice
Premijer sam koji vodi evropsku i sekularnu državu, što znači da će sve verske zajednice u Crnoj Gori imati potpuno identičan tretman, poručio je premijer Crne Gore Dritan Abazović.
Abazović je kazao da on ni jednom pitanju ne daje veći značaj, no što ono zaslužuje, te dodao da ne može da utiče na pojedince ili grupe koji smatraju da je to “top tema”.
“Mi smo tu da svako pitanje koje je ostalo otvoreno u prethodnom periodu rešimo u skladu sa Ustavom i Zakonom”, rekao je Abazović.
On je to poručio nakon sastanka sa premijerkom Srbije Anom Brnabić u Palati Srbija odgovarajući na pitanja novinara da li misli da će SDP izaći iz vlade i kakav stav očekuje od Demokratske partije socijalista povodom Temeljnog ugovora koji je juče u Crnoj Gori bio glavna tema i na udaru kritika, kao i da li misli da će te stranke prestati da pružaju podršku vladi.
Prema njegovim rečima što se tiče Temeljnog ugovora predstvnici DPS-a i SDP-a su bili upoznati sa tekstom nisu imali nikakvu primedbu na normativni deo.
“Ukoliko budem morao da saopštavam detalje ja ću ih saopštiti, ali ne za ovom govornicom, niti na ovom mestu. Mislim da je to naša interna tema”, kazao je Abazović.
Objasnio je da su te stranke imale prilike da izraze svoje nezadovoljstvo i da ukoliko žele da preduzmu nešto u skladu sa njihovim ovlašćenjima, on kao premijer, nema ništa protiv.
Naglasio je da će se dok bude premijer voditi isključivo državnim interesima.
“Pojedinačni i partijski interesi me ne interesuju, a to se odnosi i na stranku čiji sam predsednik”, poručio je Abazović.
Istakao je da je u cilju građana Crne Gore da se pitanje Temeljnog ugovora što pre zatvor i ocenio da je predloženi tekst potpuno u skladu sa Ustavom i Zakonom.
Naveo je da su danas otvorene neke ekonomske teme i izrazio želju da te teme ubuduće u Crnoj Gori budu prioritet.
Podsetio je da je pitanje Temeljnog ugovora pokrenuto 2012. godine i da je pitanje za prethodne premijere i vlade Crne Gore zašto to pitanje nije ranije rešeno.
“Ova vlada će ga rešiti ako bude bilo dobre volje i ako bude bilo sve u jednom duhu koji je potreban”, kazao je Abazović.
Buk Bijela-političko kočenje ili ekološki standardi
Premijerka Srbije je izjavila da studije o životnoj sredini ne treba koristiti kao politički alat za zaustavljanje izgradnje hidroelektrane Buk Bijela na Drini, dok je premijer Crne Gore Dritan Abazović rekao da je ta država po ustavu ekološka i ima interes da investicije budu po visokim eko standardima.
Brnabićeva je rekla da je Buk Bijela samo jedan od energetskih projekata mogućih za saradnju na polju zajedničkog investiranja u energetiku, te da se nada da politički razlozi neće zaustaviti tu izgradnju koja je pripremljena.
“Pitanje broj jedan je energetika. Sve što zajedno možemo da dodatno izgradimo za proizvodnju energiju za naše ljude i dobro svih građana regiona, zlata je vredno. Političke razmirice ne smeju tome da stanu na put. Ako smo odgovorni moramo da rešimo te stvari”, rekla je ona.
Dodala je da nikome dobro neće doneti ako se kao politički alat upotrebljavaju studije o uticaju na životnu sredinu kako bi projekat Buk Bijela bio sprečen.
Ocenila je da je regionu potrebna energija, da je proizvodi i deli, te da što se pre postigne dogovor to će se pre graditi.
Poručila je da je Buk Bijela samo kap u moru, te da dve države treba da sednu i vide šta sve mogu zajedno da urade u korišćenju naših zajedničkih potencijala.
Ona je podsetila na inicijativu predsednika Vučića na samitu Otvorenog Balkana o zajedničkoj energetskoj politici, koja bi omogućila lakše balansiranje sisteme i bržu gradnju kapaciteta iz obnovljivih izvora energije.
Premijer Crne Gore Abazović rekao je da se slaže oko zajedničkog izbalansiranog sistema električne energije, te podsetio da ga je imala i bivša Jugoslavija.
Naglasio je da Crna Gora ide u izgradnju novih energetskih kapaciteta, a da su prioriteti Sunce i vetar, te da su “mnogi projekti na čekanju”.
Pomenuo je značaj umrežavanja i gasifikacije za koju je idealna Luka Bar, koja bi se povezala na gasovod iz Albanije što bi bila delimična diversifikacija.
Podsetio da Crna Gora ima kabl ka Italiji za uvoz i izvoz električne energije.
Ocenio je da je za Crnu Goru prihvatljiva inicijativa iz Ohrida o zajedničkoj izgradnji energetskih objekata, što bi omogućilo da se energija koristi prema procentu vlasništva.
“Crna Gora je zainteresovana za svaki vid saradnje. Naš interes je da se sve radimo sa visokim ekološkim standardima. Po ustavu smo ekološka država i intencija Vlade Crne Gore je vraćamo zeleni imidž koji je nam je imanentan. Ako tu nađemo zajednički projekat i interes, zašto da ne”, rekao je on.
Abazoviću priređen doček ispred Palate Srbija
Premijera Crne Gore Dritana Abazovića je danas ispred Palate Srbija svečano dočekala premijeraka Ana Brnabić.
Abazovića je prethodno na beogradskom aerodromu “Nikola Tesla” dočekao ministar spoljnih poslova Srbije Nikola Selaković.
Abazović je ispred Palate Srbija dočekan uz postrojeni bataljon Garde i intoniranje himni dve države.
Povodom Abazovićeve posete Beograd je bio ukrašen crnogorskim zastavama i bilbordima nakojima je srpska i crnogorska zastava.
Nakon svečanog dočeka uslediće bilateralni sastanak premijerke Srbije i predsednika Vlade Crne Gore, a potom i sastanci delegacija Crne Gore i Srbije.
Glavne teme razgovora biće, kako je Tanjugu rečeno ekonomsko i infrastrukturno povezivanje kao i praktična saradnja.
Abazovića su pored članova kabineta predsednice vlade, dočekali i ministri Siniša Mali, Irena Vujović i Branislav Nedimović.
Predsednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović boraviće od danas u dvodnevnoj zvaničnoj poseti Srbijil, tokom koje će se sastati sa predsednikom Aleksandrom Vučićem i predsednikom parlamenta Ivicom Dačićem.
Sastanak delegacija Vlade Srbije i Vlade Crne Gore planiran je u 10.45 časova, posle koga su predviđene izjave za medije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastaće se sa Abazovićem u 12.30 časova, a sastanak sa predsednikom parlamenta Dačićem planiran je za 14.45.
U crnogorskoj delegaciji je potpredsednik vlade za ekonomski sistem i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković koji će se sastati sa ministrom poljoprivrede Branislavom Nedimovicem.
Ministar finansija Aleksandar Damjanović i ministarka ekologije prostornog planiranja i urbanizma Ana Novaković-Đurović imaće odvojene sastanke sa ministrom finansija Sinišom Malim i životne sredine Irenom Vujović.
Vučić je ranije izjavio da očekuje dobru posetu crnogorskog premijera Dritana Abazovića Srbiji i izrazio uverenje da je moguće graditi bolje odnose od dosadašnjih.
“Očekujemo dobru posetu, razgovaraćemo o svim važnim temama sa Dritanom Abazovićem”, rekao je Vučić prilikom otvaranja aerodroma “Rosulje”.
Abazović je u ponedeljak rekao da od posete Beogradu, prve u regionu od stupanja na mesto premijera, očekuje da se resetuju odnosi dve zemlje. Naglasio je da dolazi u zemlju “koja je Crnoj Gori najbliža u svakom mogućem smislu”.
On je kazao da je bio u zvaničnoj poseti Briselu, pa i u SAD kao potpredsednik Vlade, ali da ništa nije izazvalo interesovanje javnosti kao poseta Srbiji.
Vesić: Poseta Abrazovića je dobra, Srbijaq i Crna Gora su bratske države
Član Predsedništva Srpske napredne stranke Goran Vesić rekao je danas da mu je veoma drago što premijer Crne Gore Dritan Abazović dolazi u posetu Srbiji, i dodao da ne postoje dve bliskije države od Srbije i Crne Gore.
“Mi smo tokom istorije radili kao dve države, a uvek sa istim ciljem. Dolazak premijera je dobar znak i verujem da će se takva saradnja nastaviti. Nadam se i da će u budućnosti biti moguće održavanje zajedničkih sednica vlada jer to bi bilo jako korisno za obe strane”, rekao je Vesić na Studiju B.
Vesić je rekao i da očekuje pre ili kasnije da Crna Gora pristupi inicijativi “Otvoren Balkan”, gde se već nalaze Severna Makedonija i Albanija i da imamo još snažniji glas nego sada.
“Srećan sam što je premijer Abrazović najavio potpisivanje ugovora između Crne Gore i Srpske Pravoslavne Crkve i da se na taj način konačno stavi tačka na sve ono što se dešavalo u Crnoj Gori i na pokušaj da se Srpska crkva marginalizuje”, istakao je Vesić.
Vesić je naglasio da je ono što mi kao zemlja očekujemo jeste da se poštuju prava srpske zajednice, jer se u Crnoj Gori više od trećine stanovništva izjašnjava kao Srbi.
“Zato očekujemo da se srpska zajednica više uključi i da se prestane sa marginalizovanjem trećine stanovništva”, rekao je Vesić, saopštila je SNS.
On je dodao da sa Crnom Gorom imamo zajedničke projekte kao što je izgradnja auto-puta Srbija -Crna Gora koji će biti od koristi za dalji razvoj najviše severa Crne Gore i zapadne Srbije.
Na pitanje šta će da bude sa Srbijom koja se sada nalazi između istoka i zapada, Vesić je podsetio da je Srbija vojno neutralna zemlja, ali ne i politički neutralna.
“Deo smo Evrope i idemo ka putu Evropske unije. Osuđujemo agresiju na Ukrajinu i to smo jasno rekli prvog dana. Mi nemamo nijedan problem sa Ukrajinom, koja nije priznala samoproglašenu državu Kosova i Metohije. Ukrajinci su naša braća i sestre kao i Rusi. Iz ove pozicije samo možemo da čekamo da se sukob završi što pre. Mi glasamo za sve rezolucije u UN koje nemaju restrikcije i koje osuđuju napad na teritorijalni integritet, tu smo jasni. Nismo politički neutralni samo ne verujemo u delotvornost sankcija, jer smatramo da one pogađaju običan narod, a ne one protiv kojih su uvedene i to znamo iz ličnog primera. Naš jedini zadatak je da sačuvamo mir i stabilnost”, zaključio je Vesić.