Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine (CIK BiH) jednoglasno je usvojila okvirni budžet za period od 2025. do 2027. godine, prema kojem će ovoj instituciji biti potrebno 139,3 miliona KM u naredne tri godine.
Ovaj budžetski zahtev biće upućen Ministarstvu finansija i trezora BiH za svaku godinu pojedinačno. Ukoliko se poštuje Izborni zakon BiH, koji je nametnuo Kristijan Šmit, a kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika, ovaj zahtev neće moći biti odbijen. To znači da će BiH morati da obezbedi ova sredstva Centralnoj izbornoj komisiji BiH.
Za 2025. godinu, ukupan budžetski zahtev iznosi 64.545.000 KM. Ovaj iznos se odnosi na neposrednu potrošnju i programske aktivnosti, uključujući postojeću potrošnju od 4,032 miliona KM i dodatnu potrošnju uzrokovanu nametnutim izmenama Izbornog zakona u iznosu od 59,9 miliona KM. Najveći deo ovog iznosa odnosi se na kapitalna ulaganja, odnosno nabavku uređaja za uvođenje novih tehnologija u izborni proces.
Budžet za 2026. godinu planiran je u iznosu od 65.131.000 KM, a odnosi se na neposrednu potrošnju od 4,7 miliona KM i troškove Opštih izbora od 60,3 miliona KM. Zbog nametnutih izmena Izbornog zakona, Centralnoj izbornoj komisiji BiH odobreno je zapošljavanje deset ljudi za koje ranije nisu imali sredstva.
CIK BiH je, zbog nametnutih izmena Izbornog zakona, u obavezi da sprovodi četiri ili pet edukacija godišnje. Za to će biti potrebne naknade za predavače koji će obučavati čak 11.000 predsednika i potpredsednika biračkih odbora, koje će ubuduće birati upravo CIK.
Za 2027. godinu, budžetski zahtev iznosi 9.653.000 KM i odnosi se na neposrednu potrošnju od 4,039 miliona KM i dodatne potrošnje prouzrokovane nametnutim izmenama Izbornog zakona BiH u iznosu od pet miliona KM. U ovoj godini planirana je nabavka softvera vrednog dva miliona KM i opreme od 1.570 miliona KM.