Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je danas da će tzv. kosovski premijer Aljbin Kurti imati milion ideja kako bi dokazao da ima nešto što u stvari nema, a to je državnost. On je rekao da Kurti želi da obasipa novim eskalacijama, poput ukidanja srpskog dinara, koje ugrožavaju Srbe na Kosovu.
Dačić je za televiziju Pink rekao da je Kurti kao neko kome je potrebno dokazivanje jer svi drugi znaju da je suprotno, pa tako i Priština svuda hoće da napiše “Republika Kosovo”. On je ocenio da je problem što međunarodna zajednica to toleriše i kaže da ne može da izvrši pritisak na Kurtija.
Dačić je istakao da je situacija u vezi Kosova turbulentna, kao i da je potrebna državna politika koja će se bazirati na tome da Srbija čuva teritorijalni integritet i suverenitet, ali uz mudru politiku i druge nacionalne interese. On je rekao da Srbija neće priznati nezavisnost Kosova i dozvoliti članstvo u UN, i da je to politika kojom će se rukovoditi i naredna vlada.
Dačić je komentarisao i kritike na račun sastanka predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa pomoćnikom državnog sekretara SAD za evropska i evroazijska pitanja Džejmsom O’Brajenom. On je rekao da je O’Brajen za Srbiju bitna adresa i da je rezultat tog sastanka saopštenje Stejt departmenta koje makar pokazuje razumevanje za probleme sa kojima se Srbi na Kosovu suočavaju. On je podsetio da se u saopštenju traži da Kosovo preispita odluku o Uredbi kojom se ukida dinar.
Dačić je govorio i o pritiscima koje Srbija ima sa Zapada, koji otvoreno kažu šta treba da uradimo i kada je ulazak u EU. On je napomenuo da je ipak cilj Srbije priključenje u EU jer nam to sleduje i geostrateški.
Dačić se osvrnuo i na svoju posetu Ugandi gde je prisustvovao samitu Pokreta nesvrstanih. On je rekao da se Briselu ne sviđa što je bio u Ugandi i da misli da Srbija ne treba da se bavi tim zemljama. On je naglasio da Srbija pomaže tom pokretu i da je on objektivno politički na našoj strani po pitanju Kosova. On je naveo da moramo aktivno da učestvujemo i da tražimo partnere i prijatelje, jer nas oni malo bolje razumeju nego ovi sa Zapada.