Republika Srpska je jedini državni okvir koji brani srpski narod i omogućava mu biološki i duhovni opstanak, izjavio je danas profesor istorije na Univerzitetu u Banjaluci Goran Latinović. On je povodom predstojećeg obeležavanja 9. januara – Dana Republike Srpske, rekao da je to praznovanje slobode i državnosti, koje je srpski narod izborio herojskom borbom i velikom žrtvom u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.
Latinović je u izjavi za Srnu istakao da su napadi na Dan Republike Srpske pokušaji da se Srbima uskrati pamćenje, oduzme imunitet na stare i nove ideologije koje negiraju njihovo postojanje i da u miru izgube ono što su stekli u ratu. On je podsetio da je Republika Srpska proglašena u miru, nakon što su srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH bili preglasani u ključnim pitanjima o opstanku Јugoslavije, a Bošnjaci i Hrvati krenuli u secesiju mimo volje Srba koji su imali status konstitutivnog naroda.
Bez Republike Srpske, sasvim sigurno, ne bi bilo Srba na ovim prostorima ili bi bili dovedeni u sličan položaj u kojem su se nalazili njihovi preci pod turskom i austrougarskom okupacijom, kao i njihovi sunarodnici u današnjoj Hrvatskoj i Federaciji BiH – rekao je Latinović.
On je naveo da je glavni uzrok stvaranja Republike Srpske pretrpljeni genocid nad Srbima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj od 1941. do 1945, odnosno strah da srpski narod ne zadesi novi genocid, jer su ideološki sledbenici i simpatizeri NDH ponovo počeli da prete opstanku srpskog naroda.
Samo zahvaljujući Republici Srpskoj srpski narod je izbegao novi genocid i opstao. To je bila glavna istorijska uloga Republike Srpske, kojom će ona ostati zlatnim slovima zapisana u srpskoj istoriji – naveo je Latinović.
Latinović smatra da u 14 vekova dugoj istoriji Srba zapadno od rijeke Drine nema značajnijeg istorijskog datuma od 9. januara 1992. godine, kada je proglašena Republika srpskog naroda Bosne i Hercegovine, koja je kasnije nazvana Republika Srpska. On je rekao da je to događaj koji po značaju prevazilazi sve velike istorijske događaje, poput izdavanja Povelje bana Kulina, Povelje kralja Tvrtka, buna i ustanaka protiv tuđinske vlasti, oslobođenja 1918. i 1945. godine.
Iako je 9. januar 1992. logičan nastavak te državotvorne i slobodarske tradicije srpskog naroda zapadno od Drine, nijedan događaj iz naše prošlosti ne može se meriti sa proglašenjem Republike srpskog naroda BiH, koja je kasnije nazvana Republika Srpska – zaključio je Latinović.