U okviru programa podrške Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), uz finansijsku podršku Evropske unije (EU) i saradnju sa Ministarstvom privrede, 419 srpskih preduzeća uspešno je realizovalo investicione projekte koji su doprineli značajnom unapređenju njihove konkurentnosti na tržištu.
Delegacija EBRD, EU i Ministarstva privrede posetila je jedno od preduzeća koje se bavi proizvodnjom plastičnih kanti za otpad, kaca, kao i sedišta za sportske stadione. Ovo preduzeće je investiralo u centralizovani sistem za prenos sirovina iz silosa do proizvodnog pogona, čime je ostvarilo veću produktivnost uz smanjenje otpada i potrošnje energije, kao i poboljšanja u pogledu kvaliteta proizvoda i unapređenje zaštite i bezbednosti na radu.
Direktorka EBRD-a za finansijske institucije za zapadni Balkan i istočnu Evropu, Aleksandra Vukosavljević, istakla je da pristup finansijskoj podršci može podstaći lokalne firme da ulažu u jačanje svoje konkurentnosti. “Zajedno sa našim partnerima, EU i Ministarstvom privrede Srbije, nastavljamo da poboljšavamo pristup finansijama za mala i srednja preduzeća (MSP) u Srbiji kroz nove programe podrške koji će uskoro uslediti,” rekla je Vukosavljević.
Šef operativnog odeljenja Delegacije EU u Srbiji, Martin Klauke, naglasio je da su MSP od vitalnog značaja za privrede Zapadnog Balkana. “Projekti koje finansira EU u Srbiji promovišu otvaranje novih radnih mesta, ekonomski i tehnološki razvoj i unapređenje zakonodavnog okvira, što sve doprinosi poboljšanju ekonomskog pejzaža,” izjavio je Klauke.
Osim toga, izvoz IT usluga iz Srbije u 2023. godini zabeležio je rast od 44% u odnosu na prethodnu godinu, a premijerka Ana Brnabić izrazila je očekivanje da će do kraja godine izvoz dostići 4 milijarde evra. Ovaj podatak ukazuje na snažan potencijal srpske IT industrije i njenu sve veću ulogu u globalnom ekonomskom kontekstu.