Prema analizi Instituta politiku i ekonomiju jugoistočne Evrope, uspostavljanje ekonomskog koridora od Indije do Grčke pod pokroviteljstvom SAD može biti velika prilika za Srbiju. Ovaj koridor bi omogućio Srbiji da poveća svoju ekonomsku moć i geostrateški značaj.
Analiza ističe da je u septembru prošle godine ozvaničen početak uspostavljanja ekonomskog koridora Indija – Evropa. Projekat obuhvata države američke saveznice na potezu dugom 4.800 kilometara, a prva tačka u Evropi koju koridor “udara” je grčka luka Pirej. Srbija, koja se nalazi na povoljnom geografskom položaju, ima mogućnost da se priključi ovom projektu.
Ekonomski koridor Indija-Bliski Istok-Evropa (IMEC) počinje u indijskoj luci Mombaj, putuje preko arapskog zaliva i završava se u Evropi. Ovaj koridor predstavlja odgovor na sve veću ekonomsku zavisnost od Kine i šalje jasnu poruku Kini da ona više neće imati monopol na saradnju sa Azijom.
Analiza se usredsređuje na položaj Indije i njenu budućnost, s obzirom da se predviđa da će za tri godine postati treća najveća ekonomija u svetu (iza Kine i SAD). Indija dobija istorijsku šansu da se izvuče iz “kineskog obruča” i “doslovno zameni Kinu kao proizvodnu bazu”, nakon što je Kina, kao veliki proizvođač, dobila i “političke ambicije”.
Kao najveća bezbednosna pretnja navodi se Iran, posebno kada je reč o delu koridora od Mombaja do Bliskog Istoka. Kopnena ruta od UAE do Izraela smatra se relativno zaštićenom, jer “američke posade na patriot sistemima i vojne baze garantuju potpunu bezbednost po dubini Arabijskog poluostrva”.
U analizi se navodi da bi u slučaju oružanog sukoba u blizini kineskog regiona Tajvan došlo do blokade puteva koji vode ka i iz Kine. To znači da postoji veliki rizik da Kina obustavi isporuke kritičnih sirovina, poluproizvoda i finalnih proizvoda u svrhu ekonomskog pritiska.