Od 1. januara sledeće godine, Hrvatska će ponovo uvesti obavezno služenje vojnog roka, prema političkoj odluci koju je donela vlada. Ministarstvo obrane (MORH) trenutno radi na izmenama Zakona o obrani i zakona o službi u Oružanim snagama, kao i pratećim pravilnicima, koji će omogućiti da prvi vojni obveznici krenu na obuku već na početku sledeće godine.
Hrvatska nije ukinula vojni rok, već ga je 2008. godine samo zamrznula. Stoga, celokupan proces neće početi od nule, jer već postoji zakonodavstvo, kao i praksa po kojoj se obuka odvijala do pre 16 godina. Sve to će se samo prilagoditi novim zahtevima i okolnostima.
Još uvek nije odlučeno da li će vojni rok trajati dva ili tri meseca. Ako bi se odlučilo za prvu varijantu, vojni obveznici bi dobili samo osnovnu pešadijsku obuku. Ukoliko bi vojni rok trajao tri meseca, tokom trećeg meseca bi se obveznici slali na specijalističku obuku u kopnenoj vojsci, vazduhoplovstvu i protivvazdušnoj odbrani ili mornarici.
Nakon odsluženja vojnog roka, vojni obveznici će moći da biraju da li će se vratiti u civilstvo i biti deo vojne rezerve, ili će ostati u Oružanim snagama i tražiti svoju profesionalnu karijeru.
Prema dosadašnjim saznanjima, obuka vojnih obveznika će se odvijati u kasarnama u Požegi, Sinju i Kninu. Ivan Jušić, načelnik Uprave za ljudske potencijale MORH-a, izjavio je da vojni rok neće biti kraći od dva meseca ni duži od tri.
U prvoj godini, odnosno u 2025. godini, kroz obveznu obuku će proći između 4.000 i 4.500 obveznika, u četiri ili pet poziva, na svakih nekoliko meseci.
Trenutno u Hrvatskoj postoji dobrovoljno služenje vojnog roka. Oni koji se prijave za to imaju pravo na naknadu od 900 evra mesečno. Ministarstvo predviđa da će i oni koji će obavezno služiti vojni rok dobijati naknadu, ali će ona verovatno biti nešto manja.
Vojni obveznici koji se pozovu na prigovor savesti će morati da služe civilni vojni rok, koji će biti duži od vojnog, moguće i duplo duži. Njihove dužnosti i obaveze će koordinirati Civilna zaštita, jedinice lokalne samouprave i sistem socijalne zaštite.
Još uvek se rade projekcije koliko će se iz budžeta morati izdvojiti za uvođenje obveznog vojnog roka. To će najviše zavisiti o modelu koji će biti izabran, odnosno o trajanju, da li će obuka trajati dva ili tri meseca.