Ministarka za brigu o porodici i demografiju, Darija Kisić, izjavila je danas da u Srbiji trenutno nedostaje oko 500 hraniteljskih porodica. Ona je naglasila da je potrebno uložiti dodatne napore u promociju hraniteljstva kako bi se ovaj broj smanjio.
U Srbiji trenutno ima oko 4.000 hraniteljskih porodica, u kojima je smešteno oko 6.000 dece i mladih do 26 godina. Međutim, procene su da trenutno nedostaje oko 340 hraniteljskih porodica. Dodatno, nedostaje 125 urgentnih hraniteljskih porodica, 300 standardnih hraniteljskih i 70 hraniteljskih porodica uz intenzivnu podršku.
Ministarka Kisić je istakla da je hraniteljstvo izuzetno važno za društvo i da hraniteljske porodice pružaju ljubav, pažnju i toplinu deci kojima je to najpotrebnije. Ona je naglasila da je potrebno podići svest o važnosti hraniteljstva i motivisati više porodica da se uključe u ovaj humani rad.
Kako se postaje hraniteljska porodica?
Da biste postali hraniteljska porodica u Srbiji, potrebno je da ispunite određene uslove:
- Niste lišeni roditeljskog prava.
- Niste lišeni poslovne sposobnosti.
- Niste osuđivani za određena krivična dela.
- Ne bolujete od bolesti koje mogu uticati na nesmetan rast i razvoj deteta.
- Imate određene materijalne i stambene uslove za smeštaj dece.
Takođe, potrebno je da prikupite sledeću dokumentaciju:
- Pisani zahtev
- Fotokopija lične karte
- Lekarsko uverenje
- Uverenje da lice nije pod istragom
- Uverenje da lice nije lišeno roditeljskog prava
- Uverenje da lice nije lišeno poslovne sposobnosti
- Potvrda o visini prihoda
- Dokaz o imovini (ugovor o stanu i izvod iz zemljišnih knjiga)
Nakon što se utvrdi da ispunjavate sve uslove, možete da završite pripremu i obuku za hraniteljstvo. Hraniteljstvo se smatra jednim od najhumanijih poslova, ali u Srbiji nisu retki slučajevi zloupotrebe. Zato je važno da se ovaj proces sprovede pažljivo i temeljno.