Ministarstvo rudarstva i energetike demantovalo je tvrdnje dr Dragane Đorđević iznete na protestu protiv rudarenja litijuma i bora u Valjevu. Đorđević je tvrdila da Srbija treba da se sačuva od rudnika, niske rudne rente, jeftine radne snage i da su rudnici najpogubniji po životnu sredinu.
Ministarstvo je u saopštenju postavilo pitanje sa kojim ciljem dr Đorđević i pojedinci svakodnevno iznose tvrdnje da je rudarstvo pogubno po građane Srbije. Ističu da je rudarstvo duboko ukorenjeno u istorijsku svest naroda još od srednjeg veka i da je danas važan oslonac ekonomskog razvoja i energetske sigurnosti Srbije. Trenutno je više od 30.000 radnika zaposleno u rudarskoj proizvodnji, a ovaj sektor izdržava više od 100.000 članova porodica. Plate u rudarskom sektoru su značajno iznad republičkog proseka, što jasno govori da zaposleni nisu jeftina radna snaga.
Ministarstvo je takođe demantovalo tvrdnje dr Đorđević da je rudna renta u Srbiji niska. Navode da je visina naknade za metalične sirovine među višim u svetu, iznosi pet odsto od prihoda ili neto prihoda topionice kada postoji dalja prerada, i regulisana je Zakonom o naknadama za korišćenje javnih dobara. Porede se sa razvijenim rudarskim zemljama kao što su Japan, Australija, Brazil, Rusija, Kina i Indonezija.
Ministarstvo je naglasilo da je proces od istraživanja do eksploatacije ležišta višedecenijski i strogo kontrolisan od strane države. Već u prvom koraku potrebno je pribaviti uslove Zavoda za zaštitu prirode i Zavoda za zaštitu spomenika kulture. Ako istraživanja rezultiraju pronalaskom ležišta, sprovodi se postupak verifikacije rezervi mineralnih sirovina. Za ishodovanje odobrenja za eksploataciju, potrebno je izraditi investiciono-tehničku dokumentaciju i pribaviti mišljenja i saglasnosti drugih republičkih organa, posebno onih koji se odnose na zaštitu životne sredine.
Ministarstvo je postavilo pitanje zašto dr Đorđević, koja je radila godinu dana u Ministarstvu rudarstva i energetike na temi litijuma, nije tada iznela svoje tvrdnje ili pokušala da poboljša projekat “Jadar”. Profesori Mašinskog i Rudarsko-geološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu predali su dopis naučnom časopisu “Nature – Scientific Reports” tražeći ispravku ili povlačenje rada dr Đorđević zbog nedostataka i manipulacija činjenicama.
Ministarstvo rudarstva i energetike apeluje na sve u javnom prostoru, aktiviste, političare, stručnjake i medije da ne šire neistine o rudarskim aktivnostima.