Patike okačene o električne i telefonske kablove kao u gradovima američkog juga, ponovo su primećene na beogradskim ulicama.
Zašto se pertle vezuju u čvor, a potom nabacuju na kablove, niko nije utvrdio, ali činjenica da se se broj patika uvećava. Da li je reč o imitaciji ili nekoj “našoj” simbolici?
Glavno je pitanje šta ovaj znak simbolizira?
Geto, ilegalno poslovanje, smrt
Jedna od najpopularnijih verzija. Nije tajna da su subkulture koje su hip-hop uvele u svakodnevni život, među kojima se ističe i hip-hop. Rođen u crnom kvartu i praćen mnoštvom sukoba sudionika, uključujući legendarno sukob bandi Crips i Bloods u Sjedinjenim Državama, hip-hop je popularizirao sportske cipele. Brzim životnim tempom patike su postale univerzalno označavanje bilo kojeg važnog mesta na kojem se nalazi kriminalni objekat, umro je član bande ili je važna odluka donesena između grupa.
Grafiti stritbol
Nije tajna da ovi hobiji takođe, pripadaju subkulturama, pa su stoga najverovatnije usvojili tradiciju iz susednih hip-hopa. Za pisce grafita ovo je alternativni način da označe mesto koje su posetili – patike na žici su vidljive izdaleka, čak i kada se približavaju lokaciji, a efekt očigledno opravdava trud. U streetball-u, koji je ulična verzija košarke, patike su se vrlo brzo istrošile pa su igrači stare parove bacali na žice ili drveće. Često se nalazi u siromašnim američkim četvrtima.
U komediji Cheating iz 1997. godine vezane cipele vise na električnim i telefonskim žicama. Nakon snimanja, učesnici su ih zaboravili pokupiti, pa su se još nekoliko godina družili u ulici East Capitol. U avanturi Burtonove velike ribe mještani su bacali cipele na žice kako bi demonstrirali želju da tamo ostanu zauvijek. U melodrami “Sve je u redu za sve”, koju je snimio Giuseppe Tornatore, kamera se fokusira na viseći par cipela na početku i na kraju filma, kada glavni lik odlazi i vraća se u grad. Američka komedija iz Sex Drive iz 2008. godine, junaci u potrazi za uslugom automobila za razbijeni automobil, nailaze na drvo s cipelama, gde se parovi bacaju, hodajući bosi.
Dakle, postoji nekoliko verzija porekla tradicije bacanja patika na žice:
- U SAD-u je vojska slavila kraj službe, bacivši u zrak sve što je pošlo za rukom. Nakon što su prvi pari cipela visili na žicama, to je postala tradicija.
- Studenti bacaju cipele na žice u čast predanosti ili mature.
- Zlostavljanje na sveučilištu: cipele brucoša bacaju se na žice.
- Sportske ekipe bacaju patike na žice u čast gubitka ili pobede.
- Patike se bacaju na žice u znak sećanja na osobu koja je umrla na ovom mestu.
- Ovo je mesto na kojem se prodaju droge.
- Obeležavanje teritorija bandama.
- Patike bačene na žice kradljive žice, industrijski obojeni metal, da bi se stvorio krug. Dispečeri uklanjaju napon sa žica, dok lopovi u ovom trenutku uklanjaju žice. Neuspešno bačene čizme koje nisu stvorile kratki spoj ostaju na žicama (čisto ruska verzija).
- Huliganski trik od onih koji su gledali kultni film “Prsak pasa” (Wag the Dog), u priči o kojem su čizme bacali ljudi koji podržavaju vojnika zaboravljenog u Albaniji nakon rata sa SAD-om, a koji su upriličili kandidat za predsednika i njegovi PR ljudi.
- Samo huliganski trik.
Izvor: BLIC
Foto: Mitar Mitrović / RAS Srbija