Situacija u Gazi je sve teža nakon izraelskih napada koji su počeli 7. oktobra. Zdravstveni sistem je na ivici kolapsa, a bolnice se bore sa nedostatkom zaliha i osoblja. Jedna od poslednjih bolnica koja je još radila, Al Ahil, je morala da prekine sa operacijama zbog nestanka anestezije.
Britansko-palestinski hirurg Ghasan Abu Sita je bio jedan od lekara koji su radili u bolnici Al Ahil. On je za Rojters ispričao kako je došao trenutak kada je morao da napusti bolnicu i ostavi 500 ranjenih bez nade za spas.
Bila je noćna mora – ostaviti 500 ranjenih znajući da nije preostalo ništa više onoga sa čim bi mogao da im pomogneš, jednostavno je jedna od najtežih stvari koje sam morao da uradim – rekao je Abu Sita.
On je dodao da je bolnica Al Ahil sada samo stanica prve pomoći, gde ranjeni mogu da dobiju samo osnovnu negu. Međutim, mnogi od njih imaju teške povrede koje zahtevaju hitne operacije.
Stotine ranjenih sada je u bolnici bez pristupa operaciji. Oni ce umreti od svojih rana – napisao je Abu Sita na svom nalogu na društvenoj mreži “X”.
Abu Sita je rekao da je bolnica Al Ahil bila pod velikim pritiskom poslednjih nedelja, jer je primala pacijente koji su povređeni u izraelskim vazdušnim napadima na obližnju džamiju, ili u sukobima kada su izraelske snage opkolile i ušle u najveću bolnicu u Gazi, Al Šifu. On je takođe rekao da je bolnica Al Ahil dobila obaveštenje da su je izraelski tenkovi opkolili i da moraju da se evakuišu.
Prema podacima Ministarstva zdravlja Gaze, do 16. novembra samo devet od 35 bolnica u enklavi je funkcionisalo makar delimično. Izrael je naredio evakuaciju cele severne polovine pojasa Gaze, uključujući i grad Gazu, zbog čega su sve bolnice koje se nalaze u severnom delu prestale da rade.
Izraelska vojska je saopštila da je ciljala samo vojne objekte i da je pokušavala da smanji civilne žrtve. Međutim, palestinske vlasti su optužile Izrael za ratne zločine i kršenje međunarodnog humanitarnog prava. Prema poslednjim podacima, više od 200 Palestinaca i 12 Izraelaca je poginulo u sukobima.