U ponedeljak su počeli pregovori o utvrđivanju minimalne cene rada za narednih godinu dana.
Svi učesnici pregovora (sindikati, poslodavci, Vlada Srbije i socijalni partneri) saglasni su da minimalac treba da se poveća, s’tim što se kao po običaju cifra za koju će minimalna cena rada biti veća zavisi od onoga koga pitate.
Što se tiče iznosa samog povećanja Vlada Srbije je izašla sa predlogom da minimalna mesečna zarada koja sada iznosi 35.000 dinara bude povećana na nivo od 40.000 dinara. Sa druge strane, sindikati su u više navrata izneli svoj predlog da minimalna zarada treba da prati minimalnu potrošačku korpu i da iznosi nešto više, 43.000 dinara. Prema istraživanju Unije poslodavaca Srbije, treća strana u pregovorima tj. trećina ispitanih poslodavaca, iznenlo je stav da je najoptimalnije povećanje od 9 do 13 odsto. U tom slučaju minimalac bi iznosio između 38.150 dinara i 39.550 dinara.
Krajnji rok za postizanje dogovora oko iznosa minimalne zarade je 15. septembar. Pitanje koje se svake godine postavlja i dalje stoji. Da li će pregovori uroditi plodom ili će kao do sada poslednju reč imati Vlada?
Očekivanja
Kako kažu iz Unije poslodavaca Srbije na sastanku u ponedeljak se očekivalo da će se samo iznositi predlozi tri strane.
– Ne očekujem da će doći do bilo kakvih definitivnih predloga ili rešenja. Sve tri strane izneće svoje viđenje, a tokom nastavka pregovora očekujem neka konkretnija rešenja, kaže za Blic Biznis predsednik Unije poslodavaca Srbije, Nebojša Atanacković.
Odgovarajući na pitanje koliko oni očekuju da će povećanje biti Atanacković se pozvao na pomenuto istraživanje.
– Prema anketi koju smo sproveli oko trećina poslodavaca bi prihvatila povećanje od 9 do 13 odsto, zaključuje on.