U Banjaluci je svečano otvoren 4. Međunarodni šahovski festival “Trofej Banjaluke 2024”, u organizaciji Šahovskog kluba “Gambit”. Tokom dva dana trajanja festivala predviđena su dva takmičenja, ekipno i pojedinačno, sa ukupno devet odvojenih turnira. U najvećem gradu Srpske okupilo se 275 učesnika iz 27 ekipa i 25 gradova.
“Mi smo posebno ponosni što je ova manifestacija postala regionalni brend. Moram se zahvaliti našim prijateljima koji su prepoznali sve ovo što mi radimo. U prvom redu, Grad Banjaluka, ali i svi ostali naši prijatelji, sponzori, donatori, bez kojih ne bi bilo moguće organizovati ovako veliku i značajnu manifestaciju. Juče smo smestili blizu 80 takmičara, trenera i pratioca, koji su iskazali veliko oduševljenje Banjalukom. Neki od njih su prvi put došli u naš grad isključivo zbog šaha,” istakao je predsednik Šahovskog kluba “Gambit” Nemanja Šipka.
Simbolično, prvu partiju šaha odigrali su gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković i predsednik Šahovskog saveza Beograda Andrija Jorgić, kojima su uručene zahvalnice za izuzetan doprinos u organizaciji festivala.
“Mi stojimo uz ‘Gambit’ kao klub i podržavamo ovaj događaj. Treba da razvijamo sve oblasti našeg društva i sporta, pogotovo kada danas ovde imamo 275 takmičara. Posebno nas raduje što je Banjaluka grad koji se posećuje radi ovako važnih međunarodnih turnira,” istakao je gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.
Turnir namenjen deci do 18 godina okupio je klubove iz svih gradova Republike Srpske, BiH, Hrvatske i Srbije. Među njima su i dva šahovska kluba iz Beograda, čiji članovi, prema rečima predsednika beogradskog šahovskog saveza Andrije Jorgića, rado dolaze u Banjaluku. Još 2023. godine potpisan je Protokol o saradnji Šahovskog saveza Beograda i Šahovskog kluba “Gambit” Banjaluka, što dodatno potvrđuje čvrste veze između Banjaluke i Beograda, Republike Srpske i Srbije, i na polju šaha.
“Radujem se svakom susretu i svakoj dobroj priči sa Gambitovcima. Jako je važno da je sa nama danas i gradonačelnik. Važno je da nam lokalna samouprava pomaže dok bijemo bitku za opstanak šahovskih klubova. Šah ne poznaje ni veru ni naciju, šah igraju svi. Jako je bitan za odgoj dece. Nije poenta da se svi sutra bave šahom, ali igrajući šah, razvijajući svoje vijuge, koncentraciju i druželjubivost, naša deca sutra treba da izrastaju u dobre, pametne i plemenite ljude. Ja uvek navijam za moje iz Beograda, ali naravno, mnogo je ovde pametne dece. Šah je isto što i mostovi koji spajaju, on je drevna igra koja povezuje ljude. Ovo su prijateljstva koja ostaju za čitav život,” istakao je predsednik Šahovskog saveza Beograda Andrija Jorgić.