U protekloj godini, od kada je omogućeno prijavljivanje za vantelesnu oplodnju o trošku države sa doniranim reproduktivnim ćelijama preko e-Uprave, prijavilo se oko 2.000 žena koje žive u zajednici ili bez partnera.
Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) je odobrio postupak za 866 žena, a do sada je urađeno 390 postupaka, sa potvrđenih 75 trudnoća.
Broj postupaka vantelesne oplodnje raste iz godine u godinu, a očekuje se da će do kraja decembra 2023. godine u Srbiji biti obavljeno ukupno 11.000 postupaka. Postupci se sprovode u 15 privatnih i 7 državnih zdravstvenih ustanova, pri čemu je samo u Klinici Narodni front ove godine bilo 1.000 postupaka, uključujući i krio-ebriotransfere, sa 80 postupaka sa doniranim reproduktivnim materijalom.
Prof. dr Željko Miković, direktor Klinike Narodni front, ističe da su prošle godine povećane starosne granice na 45 godina i omogućeni neograničeni broj postupaka i kriotransfera za prvo dete, kao i dva stimulisana i tri kriotransfera za drugo dete, uz neograničeno zamrzavanje. Takođe, omogućene su donacije i rešavanje onkofertiliteta, što je dovelo do povećanja broja postupaka širom zemlje.
Dr Ana Jeremić, šefica Kabineta za embriologiju u Narodnom frontu, navodi da proces oplodnje doniranim reproduktivnim ćelijama funkcioniše brzo i efikasno. Žene bez partnera koje nemaju dete i imaju do 45 godina imaju pravo na tri stimulisana pokušaja i tri krioembriona transfera.
Parovi, bračni ili vanbračni, imaju pravo na donaciju jajnih ćelija i spermatozoida, sa tri stimulisana pokušaja i tri krioembrio transfera, što uključuje i uvoz materijala. Srbija trenutno sarađuje sa bankama iz Španije, Češke i Danske, a materijal koji stigne u zemlju je strogo kontrolisan.
Klinika Narodni front ima najsavremenije uslove za rad i stručan kadar, a u saradnji sa Medicinskim fakultetom radi se na specijalizaciji novih embriologa. U poslednjih 10 godina u Srbiji je rođeno 15.000 beba uz pomoć vantelesne oplodnje.
Dr Miković poručuje da je vreme bitan faktor kod vantelesne oplodnje i savetuje žene mlađe od 35 godina da se jave lekaru ukoliko ne ostanu trudne posle godinu dana pokušavanja, dok je za starije od 35 godina taj period šest meseci. On naglašava da ne treba gubiti vreme i da nikada ne treba odustajati od pokušaja da se ostvari roditeljstvo.