U poslednjih 11 godina, broj zaposlenih u Srbiji povećao se za oko 500.000, sa 1.865.614 na 2.364.140, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku. Ovaj rast zaposlenosti potvrđuje i Nacionalna služba za zapošljavanje (NSZ).
Direktor NSZ-a, Zoran Martinović, ističe da su poslednjih 10 godina doneli pozitivne promene na tržištu rada, uključujući povećanje stope zaposlenosti i poboljšanje kvaliteta zapošljavanja. Ove promene su rezultat poboljšanja ukupnog privrednog ambijenta, privlačenja stranih investicija i različitih olakšica i subvencija za poslodavce.
Stopa nezaposlenosti u Beogradu je najniža i iznosi 6,6%, što je 22% ispod republičkog proseka. U regionima Južne i Istočne Srbije, stopa nezaposlenosti je 11%, što je 29% iznad republičkog proseka od 8,5%.
Broj registrovanih nezaposlenih smanjen je sa 755.440 na kraju 2012. godine na 388.000 danas. Ovaj pad broja nezaposlenih je u direktnoj korelaciji sa povećanjem broja zaposlenih.
Zbog veće ponude posla, plate u brojnim oblastima su takođe u porastu. Poslodavci se suočavaju sa problemom nedostatka radnika u pojedinim zanimanjima, pa su spremni da plate više kako bi privukli kvalifikovane radnike.
Ekonomski aktivnu radnu snagu čine zaposleni i nezaposleni, dok u ekonomski neaktivno stanovništvo spadaju deca mlađa od 15 godina, studenti i učenici od 15 i više godina, penzioneri, ljudi sa prihodima od imovine ili investicija, oni koji proizvode dobra za potrebe svog domaćinstva, kao i domaćice, odnosno osobe koje rade neplaćene kućne poslove u svom domaćinstvu.