Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić delimično je uvažio zahteve direktora studentskih centara i koordinatora regiona za učeničke domove u Srbiji, koji su u ponedeljak zatražili od ministra da uskladi cene usluga smeštaja i ishrane u ustanovama učeničkog i studentskog standarda.
Ružić je u današnjem saopštenju poručio da u potpunosti razume zahteve koji su stigli i da ih smatra opravdanim.
“Upravo zbog održavanja određenog standarda, napora da ga unapredimo, a svakako ne ugrozimo, razumem potrebu da se uskladi cena, ali to ne sme da bude preterano opterećenje porodičnog budžeta”, naveo je ministar i dodao da traženi iznos cena u ovom trenutku nije prihvatljiv, zbog čega su zahtevi direktora ustanova delimično prihvaćeni.
Ministar je poručio da je uvažio činjenicu da cene u tim ustanovama nisu menjane devet godina.
“Država je od 2012. godine do danas investirala u izgradnju i opremanje ustanova učeničkog standarda sa oko 6,5 milijardi dinara, a u ustanove studentskog standarda sa oko 6,8 milijardi”, naveo je Ružić i naglasio da će država nastaviti da subvencioniše cene smeštaja i ishrane u ustanovama učeničkog i studentskog standarda.
Kao primer je naveo da je učešće učenika-korisnika u ceni smeštaja i ishrane u ustanovi učeničkog standarda sa trećom “A” kategorijom, do sada iznosila 5.358 dinara mesečno, a da će nakon usklađivanja cena, to učešće iznositi 8.052 dinara mesečno.
Kada je reč o cenama smeštaja u studentskim centrima, studenti u sobama prve kategorije će, umesto dosadašnjih 1.860 dinara mesečno, plaćati 2.790, druge kategorije umesto 1.430 plaćaće 2.150, treće kategorije umesto 1.248 plaćaće 1.600, a za četvrtu kategoriju umesto 1.144 cena će biti 1.500 dinara mesečno.
Cene pojedinačnih obroka u studentskim menzama će nakon usklađivanja izgledati ovako. – za doručak, umesto 40 dinara, 56 dinara; za ručak, umesto 72 dinara, 120 dinara, dok će se za večeru, umesto 59 dinara, plaćati 90 dinara.
Ružić je rekao i da učenički domovi nisu samo mesto noćenja i ishrane, već se u njima, kaže, odvija kvalitetan vaspitni rad, naročito razvijanje intelektualnih i radnih sposobnosti učenika, kao i očuvanje i unapređenje njihovog zdravlja.
Takođe, Ružić je poručio da se u domovima prate učenikova postignuća, podstiče socio-emocionalni razvoj ličnosti, te razvijaju moralne i estetske vrednosti i organizuje njihovo slobodno vreme.
“Jako je važno da nastavimo da ulažemo u kvalitet smeštaja i ishrane i da na taj način nastavimo da pružamo učenicima i studentima podršku da se uspešno školuju”, istakao je Ružić.
On je podvukao da usklađivanje cena smeštaja i ishrane povlači i korigovanje nominalnih iznosa učeničkih i studentskih kredita i stipendija.
Trenutni iznos rate učeničkog kredita i stipendije iznosi 5.400 dinara, dok će nakon usklađivanja iznositi oko 8.000 dinara.
Isto tako, trenutni iznos rate studentskog kredita i stipendije je 8.400 dinara, dok će nakon usklađivanja iznositi oko 13.000 dinara.
Takođe, ministar donosi rešenja kojima se utvrđuje tačan iznos učeničkog i studentskog kredita i stipendije u decembru tekuće godine, imajući u vidu da je isplata prve rate učeničkih kredita i stipendija u drugoj polovini decembra, a da je isplata prve rate studentskih kredita i stipendija u januaru 2023. godine.
Broj učeničkih i studentskih kredita i stipendija utvrđuje se prema raspoloživim sredstvima u budžetu države za odgovarajuću godinu.
U vezi sa navedenim, ministar smatra da takva usklađivanja treba razmatrati na godišnjem nivou, stoji u saopštenju Ministarstva prosvete.
“Promena mejl adresa u školama planirana još ranije”
Sve je urađeno da organizacija i sprovođenje završnog ispita za buduće srednjoškolce protekne u najboljem redu, izjavio je Ružić i poručio da školama nisu promenjene mejl adrese da bi se sprečile dojave o bombama, već se radi o operativnom planu koji je postavljen mnogo ranije.
Na pitanje novinara u Leskovcu da li je bezbednosno pitanje završnog ispita rešeno tako što su školama promenjeni mejlovi, Ružić je poručio da “takva informacija ima pežorativan model u samom plasiranju”.
“Želimo da komunikacija sa ustanovama srednjeg i osnovnog obrazovanja zaista bude na profesionalnom nivou. Imali smo situaciju da elektronske adrese školskih ustanova ne asociraju da se radi o školama, čak su u nekim slučajevima korišćeni privatni mejlovi, i moja lična odluka je bila da se to promeni, jer je to obaveza svakog ozbiljnog Ministarstva i škole”, rekao je Ružić u Leskovcu, gde je obišao učenike Osnovne škole “Svetozar Marković”, koji su u okviru završnog ispita polagali kombinovani test.
On je dodao da to nije bio način i model da se bilo šta predupredi ili spreči, ocenjujući da su prethodna dva meseca bila veoma izazovan period.
“Bili smo svi svedoci tih lažnih dojava o eksplozivnim napravama u školama i preduzeli smo sve mere sa MUP-om i ostalim nadležnim bezbednosnim službama, kako bi sve proteklo na najbolji mogući način. Ukupno 65.686 svršenih osmaka je pristupilo završnom ispitu”, naveo je Ružić.
Na pitanje da li će se, zbog većeg broja mesta u školama u odnosu na broj učenika, gasiti odeljenja i kako to može da se odrazi na tehnološke viškove, Ružić je rekao da ne postoji razlog da se “odmah donesu zaključci da će doći do tehnoloških viškova”.
“Sam broj je kvantum dece koja izlaze iz osnovne škole, a što se tiče mesta ne znači da su sva ta mesta na pravi način interesantna, postoje jasni protokoli, a tehnološki viškovi su prioritet svih prioriteta. Nadležne komisije u školskim upravama dobijaju te informacije i na njima je da urade tu preraspodelu, postoji i centralna komisija na nivou Ministarstva prosvete, ta procedura kao i svake godine do sada, biće i ove godine odrađena i u tom smislu ne vidim bilo kakvih velikih problema ili bojazni”, poručio je Ružić.