Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić posetio je danas JKP “Gradska čistoća” koje radi unapređenja poslovanja kontinuirano nabavlja nova vozila. Poslednju nabavku čini 14 vozila za sakupljanje i odvoženje komunalnog otpada i osam modernih elektročistilica.
Šapić je tom prilikom ocenio da su nabavljeni najmoderniji kamioni s najvećim i najozbiljnijim performansama u ovoj oblasti, kao i čistilice koje su već pokazale svoju efikasnost i ekološki način rada na ulicama Beograda.
“Svako ovakvo vozilo daje nam priliku da grad bude čistiji i uređeniji. Trudićemo se da na svim nivoima podignemo kvalitet čistoće grada. Do sada je promenjeno trideset hiljada starih metalnih kanti umesto kojih su postavljeni novi kontejneri, kao i brojne kante za reciklažu.” rekao je Šapić.
Šapić je najavio i niz akcija koje za cilj imaju podizanje svesti ljudi. Takođe je izjavio da će se sređivati prostor oko svih 165 nehigijenskih naselja, koliko ih ima u gradu, te da se već počelo s Novim Beogradom, napomenuvši da je ovo od velike važnosti i za pripadnike romske populacije koji u njima žive, ali isto tako i za građane koji žive u njihovom okruženju.
“Uložićemo enormna i sredstva, i energiju, i vreme, i svu raspoloživu mehanizaciju da bismo pokazali da želimo da tu podignemo uslove života. Bio sam već na dve lokacije koje smo očistili i slika je potpuno drugačija. Samo s jedne lokacije iz Grčke ulice odneto je oko hiljadu i po kubika smeća. Za nekoliko meseci izlazićemo sa slikama i snimcima, da biste videli šta smo sve uradili – istakao je Šapić, podsećajući da su pripadnicima romske populacije ponuđeni poslovi u “Gradskoj čistoći ” i “Zelenilu “.
Ovo će biti način da se oni integrišu u društvo, dodao je Šapić, i pozvao pripadnike romske populacije da decu upišu u školu, ali i da se obrate Gradskoj upravi za bilo koju drugu vrstu pomoći.
“Pomagaćemo Romima koji tu žive, ali isto tako i svim Beograđanima koji žive u njihovom komšiluku, jer oni ne smeju da budu žrtve ničije neodgovornosti i nepoštovanja osnovnih higijenskih pravila civilizovanog sveta. Neću da zatvaram oči i da se pravim da problem ne postoji. Zato ćemo ući u svako takvo naselje, a nakon čišćenja sledi uređenje, poput asfaltiranja, pravljenja parking-mesta, urbanih kutaka, parkića, sadnje. U tome je razlika između ove gradske uprave i svih onih koji deklarativno nekog brane. Govore u prazno, a suštinski ne rade ništa ni za taj deo romske populacije koji živi u nehigijenskim naseljima, ali isto tako ni za druge Beograđane koji žive u njihovom okruženju. ” istakao je Šapić.
Šapić je izrazio zadovoljstvo što na lokacijama sa kojih je smeće odneto nisu nastale nove deponije, te da svi vide da je tako lepše.
Izvor: Tanjug