Srbija je na putu ka održivoj energetskoj i ekološkoj budućnosti, izjavio je Dejan Nestorović, aktivista i borac za ljudska i ekološka prava. Naglasio je da je neophodno raditi na dekarbonizaciji privrede i industrije do 2050. godine, kako bi se smanjila emisija štetnih gasova.
“Dekarbonizacija nije samo tehnološki proces, već je to prelazak na minimalnu upotrebu fosilnih goriva, čije sagorevanje dovodi do stvaranja CO2”, objasnio je Nestorović. Dodao je da je Srbija bogata mineralnim sirovinama, čija je procenjena vrednost 250 milijardi dolara, što otvara nove mogućnosti za zeleni razvoj i stvaranje visokokvalifikovanih radnih mesta.
Nestorović je istakao da će eksploatacija kritičnih mineralnih sirovina, poput jadarita, promeniti budućnost Srbije. “Sada je vreme da se okrenemo održivim izvorima energije i zdravijem i čistijem vazduhu”, rekao je Nestorović.
On podržava strateški ekološki pristup i plan ka upotrebi obnovljivih izvora energije zbog zdravije životne sredine i zdravlja ljudi. “Srbija bi mogla da obezbedi do 45 odsto energije iz obnovljivih izvora za šest godina i da ide u korak sa evropskim ciljem nulte emisije ugljen-dioksida do 2040, a preko 70% do 2050. godine”, kazao je Nestorović.
Nestorović je naglasio da Srbija mora da iskoristi svoje prirodne resurse litijuma kako bi podržala svoju, i buduću svetsku i lokalnu potražnju za električnim vozilima i baterijama. “Benefite od 85 odsto proizvodnje istih na svojoj teritoriji Srbija treba da iskoristi za razvoj infrastrukture, obrazovanje i viši standard građana”, rekao je Nestorović.
On je dodao da je neophodno uložiti u ekološke projekte, kao što su saniranje lokalnih deponija i biorevitalizacija istih, prečišćavanje otpadnih voda i sadnja genetskih otpornih šuma na klimatske promene. “Najbolji primer je pretrpana deponija đubreta u Kragujevcu, koja bi mogla da se reši reciklažnom, tačnije eko-fabrikom”, istakao je Nestorović.
Nestorović je zaključio da eksploatacija jadarita i proizvodnja litijuma predstavljaju strategijski važan korak za Srbiju. “Kroz ovo ulaganje u sopstvene prirodne resurse i otvaranje vrata ka novim mogućnostima u industriji automobila, elektronskih uređaja i energetskih tehnologija, Srbija ne samo da može da smanji svoju zavisnost od uvoza, već i da postane lider u regionalnoj i globalnoj tranziciji ka održivoj energiji”, istakao je Nestorović.