Ministar finansija Srbije, Siniša Mali, izjavio je da zemlja teži da prosečna zarada do 2027. godine dostigne 1.400 evra. Dodao je da se očekuje da će prosečna penzija u naredne četiri godine biti 650 evra.
Mali je podsetio da je pre 11 godina prosečna penzija iznosila 204 evra. U junu 2012. godine, budžet je iznosio samo 70 hiljada evra, dok je za penzije bilo potrebno 350 hiljada evra.
Kada je pandemija koronavirusa izbila i granice su se zatvorile, Srbija je odlučila da ne zavisi od drugih. “Imamo 39,5 tona zlata, dok smo pre samo 10 godina imali 15 tona. Pogledajte koliko se Srbija promenila. To je jedan od razloga zašto imamo stabilan devizni kurs”, rekao je Mali.
On je naglasio da je politika Srbije drugačija, sa rastom plata, penzija i minimalne zarade, nasuprot visokoj inflaciji.
“Idemo sada i na dodatna povećanja. Pre krize, naša inflacija je bila u proseku oko dva odsto. Današnja inflacija je uvezena, ali mi uprkos krizi i dalje rastemo, dok se druge, velike zemlje suočavaju sa padom BDP-a”, naveo je ministar.
Mali je dodao da Srbija ima rekordno visoku zaposlenost. “Ne kažem da je sve idealno, ali jedna mala Srbija se mnogo bolje snašla od nekih većih zemalja”, rekao je ministar finansija.
Prema izveštaju Komiteta Saveta Evrope o borbi protiv finansijskog kriminala i pranja novca, Srbija je ispunila svih 40 preporuka. “Bolji smo od svih zemalja u regionu i od zemalja Evropske unije koje se graniče sa nama. Hrvatska i Bugarska su na sivoj listi, videćemo kako će proći Crna Gora. Albanija je tek sada ispunila neka očekivanja, a Srbija je ispunila svih 40 preporuka”, rekao je Mali.
On je ocenio da je to veoma važno za građane Srbije i da pokazuje da je naš sistem transparentan kada je reč o borbi protiv korupcije i finansijskog kriminala. “To je ogroman uspeh za sve nas, jer znači da smo atraktivniji i sigurniji za investicije, a to znači nova radna mesta, nove investicije i bolju budućnost”, zaključio je Mali.