Gradska opština Stari grad poziva sugrađane da donesu dotrajale sijalice i baterije u prostorije opštinskog Uslužnog centra u kojima su postavljene posude za prikupljanje starih sijalica i dotrajalih baterija za reciklažu.
„Naša opština se uključila u akciju očuvanja životne sredine pod nazivom „Povećanje stope reciklaže za baterije i sijalice u Srbiji“, koju zajednički sprovode NALED, Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju – GIZ, Udruženje reciklera Srbije, kompanija Božić i sinovi d.o.o. i E-reciklaža. Projekat je podržan od strane Nemačkog saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju, i sprovodi se u partnerstvu javnog i privatnog sektora. U opštinskom Uslužnom centru, u prizemlju opštinske zgrade, postavili smo posude za prikupljanje starih sijalica i baterija. Pozivam Starograđane da ih donesu i na taj način doprinesu očuvanju životne sredine na Starom gradu“, rekao je Radoslav Marjanović, predsednik Gradske opštine Stari grad u jutrašnjem uključenju u program televizije K1.
„Ove ekološke akcije imaju za cilj da podignu svet kod svih naših sugrađana o važnosti reciklaže otpada. Poznato je da sijalice sadrže određenu količinu visoko toksične žive, a baterije materije koje su opasne po zdravlje ljudi i životnu sredinu. Naš cilj je da one završe u reciklažnom centru, a ne na deponiji“, poručio je predsednik Marjanović i naglasio da je očuvanje životne sredine jedan od prioriteta u radu opštine Stari grad koja je u proteklom periodu realizovala niz ekoloških programa u partnerstvu sa Gradom i Republikom.
Podsećamo da je naša opština, zajedno sa Ministarstvom životne sredine i „Zelenilom Beograd“,zasadila novih 160 stabala lipe i jasena, duž biciklističke staze na Dunavskom keju, na potezu od Marine Dorćol do Kule Nebojša. Opština sprovodi i edukativne akcije kako bi kod građana, a posebno najmlađih, podigla svet o očuvanju životne sredine. U saradnji sa JKP „Gradska čistoća“ u toku je program „Stari grad misli na reciklažu“, sa ciljem da se otpad pravilno separtira, odlaže i reciklira, a na Starom gradu je postavljeno oko dve stotina reciklažnih đubrijera. Nedavno je ispred opštinske zgrade postavljen prvi urbani foto-bioreaktor u Srbiji, „LIQUID 3“ – „tečno drvo“ novo bio-tehnološko rešenje za prečišćavanje vazduha i smanjenje emisije ugljen-dioksida. Izgradnja „Linijskog parka“, na mestu nekadašnje železničke pruge od Pristaništa do Pančevačkog mosta, transformisaće centralnu gradsku opštinu u zelenu oazu, značajno će smanjiti zagađenje vazduha i omogućiti prilaz obalama Dunava.
Uslužni centar Gradske opštine Stari grad smešten je u prizemlju opštinske zgrade (ulaz iz Nušićeve ulice), a za sugrađane je otvoren svakog radnog dana od 8 do 16 časova.
Za dodatne informacije možete se obratiti i putem telefona – 0800 077 775 (besplatan telefonski poziv).
Izvor / Foto: GO Stari Grad