Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je danas da su od bugarskih kolega dobili informaciju da će biti ukinute takse na tranzit ruskog gasa, koji ide za Srbiju i Mađarsku. Ovo znači da neće biti dodatnih nameta i da se ništa ne menja kada je reč o transportu gasa kroz Bugarsku.
“Dobra vest iz Bugarske, svakako čekamo još i zvanične potvrde, ali smo se donekle i nadali da će to biti ishod”, rekla je Đedović Handanović za Tanjug. Istakla je da nije bilo uporišta u postojećim pravilima za uvođenje tih taksi i da se Mađarska upravo i pozivala na pravila EU.
“Ja sam sa kolegom Peterom Sijartom o tome i razgovarala prilikom njegove poslednje posete Beogradu i poslali smo i zvanični upit iz Srbije prema Energetskoj zajednici, a onda oni prema Evropskoj komisiji”, kazala je ministarka. Kako je rekla, Mađarska je poslala i direktan upit po tom pitanju Evropskoj komisiji.
Đedović Handanović je navela da su tako i Srbija i Mađarske protestovale zbog uvođenja taksi i da i presedani odranije, kada su u pitanju Italija ili gas iz Alžira, pokazuju da su takve odluke bile odbačene kao neosnovane od Evropske komisije.
“Prevagnula je logika, jer to znači da nema dodatnih nameta i da se apsolutno transport gasa kroz Bugarsku ništa ne menja”, naglasila je ministarka.
Podsetila je da smo završili gasnu interkonekciju Srbija‒Bugarska, od Niša do Dimitrovgrada kroz našu zemlju, kroz koju će ići azerbejdžanski gas.
“Svakako sa Bugarskom jačamo našu energetsku saradnju i, naravno, nastavljamo da koristimo Balkanski tok, pre svega kao primarni izvor gasa za našu zemlju”, rekla je ministarka. Dodala je da je odluka Bugarske da uvede taksu svakako bila politička odluka i da je bilo potrebno da prođe neko vreme da se sve stvari sagledaju, kao i unutar same Bugarske, jer su i tamo postojala različita viđenja po tom pitanju.
“Sačekaćemo krajni ishod, ali ono što je za nas jako dobro je da ne želimo da postoje osnove za dodatne namete kada je gas u pitanju i njegova cena ili uopšte za ono što Republika Srbija i njeni građani plaćaju”, rekla je Đedović Handanović. Kazala je da je sa Sijartom kada je bio u Beogradu razgovorala o tome da obe zemlje moraju da stanu protiv takve odluke i budu odlučne sa argumentacijom kako ne bi došlo do implementacije te odluke, jer bi to ugrozilo i sigurnost nabavke.
Ona je napomenula da i druge zemlje EU, osim Mađarske, koriste taj gas koji dolazi iz Srbije, ali i zemlje u regionu.
“Nastupili smo snažno i mislim da treba da nastavimo dijalog po svim ključnim pitanjima sa našim susedima”, rekla je Đedović Handanović i podsetila da je predsednik Bugarske Rumen Radev bio u poseti Srbiji u nedelju, na otvaranju gasovoda. Na pitanje da li će biti novih poskupljenja gasa u Srbiji u 2024. godini, ministarka je rekla da to ne očekuje.
“Mi smo i prilikom poslednje posete MMF pričali o tome naširoko i složili smo se da ne postoje razlozi za povećanje ni cene struje, ni cene gasa u 2024. godini. Ranije u određenim programima i razgovorima bilo je takvih tema i bilo je to na stolu, ali u poslednjoj poseti i oceni složili smo se da nije neophodno tako nešto i da zapravo naši građani, što se toga tiče, mogu da budu bezbrižni i da ćemo svakako taj stav braniti”, istakla je Đedović Handanović.
Mislimo da imamo sve argumente na našoj strani jer smo odlične reforme sproveli ove godine kada je energetika u pitanju, navela je ona.
“Pokrenuli smo mnogo frontova, kroz izmenu zakona o energetici do sprovedenih aukcija, do izmene zakona o obnovljivim izvorima energije, do reforme Elektroprivrede Srbije. Nastavljamo sa restruktuiranjem EPS-a. Cene jesu podignute u prethodnom periodu, i mislimo da imamo apsolutno stabilne osnove da nema prostora i nema ni potrebe, niti razloga za daljim povećanjem cena. I želimo pre svega da to učinimo zbog naših građana”, zaključila je ministarka.