Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić susreo se u Budimpešti sa mađarskim preduzetnicima u organizaciji mađarske Trgovinske i privredne komore i Udruženja mađarskih građevinskih preduzeća i najavio da će ove godine u Beogradu biti organizovan zajednički poslovni forum srpskih i mađarskih kompanija.
“Dobra politička klima između Mađarske i Srbije svakako zaslužuje i bolju ekonomsku saradnju. Imamu dobre i važne projekte između dve države, ali neophodno je da više sarađuju i privatne kompanije”, rekao je Vesić koji se sastao sa predstavnicima mađarskih građevinskih firmi zajedno sa ministrom građevinarstva i saobraćaja Lazarom Janošem, u okviru dvodnevne posete Mađarskoj.
Vesić je zahvalio Janošu što mu je omogućio da razgovara sa privatnim mađarskim kompanijama iz oblasti infrastrukture, to jest niskogradnje i visokogradnje.
Vesić je rekao novinarima posle sastanka da neke od tih kompanija već rade u Srbiji, dok su druge zainteresovane za dolazak na naše tržište.
“Tu je jedna kompanija koja već radi nadzor na projektu brze pruge Novi Sad – Subotica, imamo kompaniju koja zapošljava u Subotici 850 ljujdi i druga je kompanija po veličini u Subotici. Pričali smo o problemima sa kojima se suočavaju i kakve potencijale vide za saradnju sa srpskim kompanijama. Dogovorili smo se napravimo zajednički forum koji će biti u Beogradu, u kome će učestvovati srpske i mađarske kompanije koje rade u niskogradnji i visokogradnji, da se upoznaju i pokušaju da zajednički učestvuju na tenderima, kako u Srbiji, tako u Mađarskoj i nekim drugim zemljama”, rekao je Vesić.
Istakao je da će to biti dobra prilika da se produbi srpsko-mađarska saradnja.
Vesić je preneo novinarima da je mađarskim firmama predstavio planirane izmene i dopune Zakona o planiranju i izgradnji, kojima će se dodatno ubrzati i pojednostaviti izdavanje građevinskih dozvola i druge procedure.
“Pričali smo i o sertifikatima zelene gradnje, koji se uvode kod nas izmenama i dopunama zakona, zatim o BIM modelima po kojima će se svi projekti u Srbiji raditi za nekoliko godina i drugim temama. Oni vide Srbiju kao vrlo sigurno tržište i ekonomiju gde žele da dođu. Ne vide nikakve probleme, a na nama je samo da ih ohrabrimo”, naveo je Vesić.
Takođe, izrazio je očekivanje da će dosta srpskih i mađarskih kompanija krenuti da rade zajedno.
Kada je reč o predstojećem zajedničkom poslovnom forumu u Beogradu, Vesić je rekao da će taj skup biti organizovan zajedno sa Privrednom komorom Srbije, kao i da bi forum mogao da bude održan već za nekoliko meseci.
“U Srbiji ćemo već naredne nedelje imati sastanke potkomisije za železničke projekte, kao i sastanke potkomisije za drumske projekte. Želimo da ubrzamo te stvari i krenućemo sa organizacijom tog skupa”, rekao je Vesić.
Naredne nedelje poziv ministrima regiona da dođu u Beograd na sastanak o brzoj pruzi
Vesić je najavio da će sa ministrom građevinarstva i saobraćaja Mađarske Lazarom Janošem sledeće nedelje uputiti zajednički poziv ministrima transporta Albanije, Severne Makedonije, Bugarske, Grčke i Turske da dođu u Beograd kako bi razgovarali o razvoju brzih pruga u regionu.
“Da se nađemo u Beogradu i da na tom sastanku razgovaramo o razvoju brzih pruga na teritoriji Zapadnog Balkana i ovog dela Evrope, što je zajednički interes svih, ne samo Srbije i Mađarske, već i tih zemalja”, rekao je Vesić novinarima posle sastanka sa predstavnicima mađarskih građevinskih firmi.
Vesić je rekao da će sa mađarskim kolegom pozvati pomenute zemlje da na svojim teritorijama nastave izgradnju brze pruge, koja će prvo biti napravljena od Beograda do Budimpešte, a kasnije i do makedonske granice.
Svaka pruga i put donosi i nove investicije, nove fabrike i radna mesta, istakao je Vesić.
“Mi u Vladi Srbije vidimo razvoj logistike kao jednu od naših velikih šansi. Srbija je na takvom mestu da može veoma dobro da razvija logistiku. Zato i radimo rekonstrukciju pet regionalnih pruga sa EU, koje će se koristiti i za putnički, ali prvenstveno kargo saobraćaj. Na tim prugama će vozovi ići brzinom od 120 kilometara na sat”, rekao je Vesić.
Dodao je da će te pruge dodatno povezati Srbiju sa Rumunijom, Bugarskom i Mađarskom, ali i sa BiH i Crnom Gorom, pošto će se raditi rekonostrukcija barske pruge i na delu od Valjeva do Vrbnice na crnogoroskoj granici.
“Takođe, tu su i pruga za KiM , deonica Stalać – Kraljevo – Rudnica, zatim brza pruga prema Sevenoj Makedoniji, još jedna veza između Vidina, Negotina i Zaječara”, rekao je Vesić.
Vesić je istakao da bi Srbija mogla da “živi” od logistike zbog svog položaja, kao i da zato gradimo intermodalne terminale i ulažemo u vodni saobraćaj.
“Rade se rekonstrukcija dve luke, za treću luku u Sremskoj Mitrovici, brzo će biti raspisan tender. Tako da Prahovo i Bogojevo već radimo i izabrali smo izvođače, a trudimo se da krenemo i u priču oko nove Luke Beorad, već smo odredili mesto za novu luku. Radiće se i luka za rasute terete na desnoj obali Dunava. Jedan intermodalni terminal je završen u Batajnici i radićemo veoma brzo i u Makišu, tamo gde će biti depo za metro”, rekao je Vesić.
Dodao je da zbog dobrog položaja Srbije veliki broj zapadnih kompanija iz oblasti logistike dolaze u našu zemlju.
“Kada se uradi pruga od Zemuna do Nacionalnog stadiona, aerodroma Nikola Tesla i centra Surčina, vozom ćete moći da dođete iz Novog Sada na beogradski aerodrom. Neće vam biti potreban automobil, niti ćete morati da razmišljate o parkingu. Tako će kasnije biti i kada se bude dolazilo iz Valjeva, Niša, Dimitrovgrada, Preševa… Na taj način smanjujete i broj vozila na putevima”, naveo je Vesić.
Vesić je rekao da će se, pored gradnje brzih pruga, u okviru projekta sa EU graditi oko 600 kilometra pruga, kao i da je plan da u narednih 10 godina uradimo 1.700 kilometara, a ukupno u narednom periodu da imamo oko 3.400 kilometara najboljih pruga.
Izvor: Tanjug