Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić izjavio je danas da očekuje da do kraja godine bude izvađeno 21 brod nemačke ratne mornarice, potopljen tokom Drugog svetskog rata kod luke Prahovo. Ovim će se obezbediti pun profil plovnog puta, koji je sa propisanih 180 metara danas sužen na svega 90 metara, što utiče na bezbednu plovidbu Dunavom kroz Srbiju.
Vesić je za Tanjug rekao da su do sada izvađena dva broda, a da je u prvoj fazi preostalo da se izvadi još 19 brodova. U drugoj fazi, koja predstoji sledeće godine, planirano je vađenje još 80 brodova, dok se procenjuje da na dnu Dunava leži oko 200 brodova.
Ministar je objasnio da je reč o specifičnoj istorijskoj situaciji. “Kada je Sovjetska crvena armija krenula u ovaj deo Evrope, nacistička ratna mornarica formirala je borbenu grupu Zib, po admiralu Paulu Zibu. Grupa je obuhvatala nekoliko stotina brodova i više hiljada mornara i vojnika, koji su se povlačili uz Dunav štiteći nemačku vojsku. Međutim, zbog bržeg napredovanja Sovjeta, nemački admiral je 7. septembra 1944. godine doneo odluku da potopi kompletnu flotu kako bi zatvorio ulaz sovjetskim brodovima u Dunav,” objasnio je Vesić.
On je dodao da su Sovjeti krajem 1944. godine čistili deo plovnog puta kako bi omogućili prolaz nekim brodovima, a 1945. godine vadili brodove potrebne za nastavak rata protiv Trećeg rajha. “Procena je da se na dnu Dunava nalazi oko 200 brodova, ali tačan broj ćemo znati tek kada sve očistimo,” naveo je ministar.
Vesić je istakao da je vrednost projekta 31 milion evra, od čega je 16 miliona evra donacija Evropske unije. Specifičnost ovih brodova je što su potopljeni sa svim minsko-eksplozivnim sredstvima i oružjem, što vađenje čini opasnim. “Svaki brod mora biti potpuno proveren pre nego što bude dostupan posetiocima,” rekao je ministar.
Ministar je naveo da će biti odlučeno šta će biti urađeno sa izvađenim brodovima, a neki bi mogli biti sačuvani u muzejima. “Tu se nalazi i brod ‘Uskok’, koji je 1933. godine kupila Kraljevina Jugoslavija. Nadam se da ćemo uspeti da ‘Uskok’ izvadimo i smestimo u Muzej nauke i tehnike,” dodao je Vesić.
Vesić je rekao da su na brodovima pronađeni municija i eksplozivna sredstva, ali ne i dokumenta. “Sve što smo našli bilo je složeno u sanducima. Posle 80 godina u vodi, oružje je delimično sačuvano,” rekao je ministar.
Brodovi se trenutno nalaze u luci Prahovo, koja će biti rekonstruisana kako bi dobila veći prostor za postavljanje brodova. Projekat “Uklanjanje potopljene nemačke flote iz Drugog svetskog rata iz Dunava kod Prahova” ima za cilj uklanjanje 21 broda kako bi se obezbedio pun profil plovnog puta, što će omogućiti bezbednu plovidbu Dunavom kroz Srbiju. Potopljena plovila nalaze se nizvodno od brodske prevodnice u okviru HE “Đerdap 2”. Nakon završetka radova, plovni put će biti širine do 200 metara, čime će biti uklonjeno usko grlo za plovidbu i obezbeđena bezbedna plovidba ovim sektorom Dunava.